Gazi’de Abdullah Kalay için kitlesel eylem

Demokratik Haklar Federasyonu Gazi Mahallesi’nde Abdullah Kalay’ın serbest bırakılması için eylem yaptı

HABER MERKEZİ (30.09.2013)- Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın, Abdullah Kalay’a Özgürlük” pankartıyla Abdullah Kalay’ın serbest bırakılması için eylem yaptı.

Saat 19.30’da Gazi Mahallesi’nde Eski Karakol Durağı’nda toplanan kitle “Abdullah Kalay yalnız değildir” , “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” , “İçerde dışarıda hücreleri parçala” sloganları atarak Gazi Cemevi’ne yürüdü. Cemevi önüne  Demokratik Haklar Federasyonu adına yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Abdullah Kalay, 13 Nisan 2012 tarihinde kalp krizi geçirmiştir. Saatlerce hastaneye götürülmemiş ve adeta ölüme terk edilmiştir. Devrimci tutsakların saatlerce süren eylemi neticesinde Abdullah Kalay, ‘koma halindeyken’ yürütülerek ‘hastaneye’ götürülmüştür. Geç müdahale ve iki buçuk saat sonra hastaneye yetiştirildiği için kalbinde ağır tahribat olmuştur ve kalbinin yüzde 70’i çalışmamaktır. Ağır hastalığından dolayı infazının durdurulmaması, tedavinin dışarıda sürdürülmemesi için devletin infaz kurumlarından biri gibi çalışan Adli Tıp kurumu hasta tutsaklara karşı ideolojik yaklaşmakta ve ölümlerini onaylamaktadır. ‘Nabzı atıyor, kalbi çalışıyor, normaldir’ diye Abdullah Kalay’ın hapishanede hayatını sürdürebileceğine oy birliğiyle karar verilmiştir. Adli Tıp raporları dikkate bile almamıştır. Abdullah Kalay’ın dışarıda tedavisinin devam edilmesine ilişkin talebi reddedilmiştir. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu red kararında (20 Şubat 2013)  (kararı da 2 ay sonra, 25 Nisan 2013) bildirmiştir.

Hasta tutsaklar ölüme terk ediliyor

Şu anda farklı hapishanelerde 100’e yakını ölüm sınırında olmak üzere, 412 hasta tutsak bulunmaktadır. Abdullah Kalay, Erol Zavar, Yaşar İnce ve Murtaza Dağ bunlardan sadece birkaçıdır. Demokratik Haklar Federasyonu olarak bir kez daha güçlü bir şekilde haykırıyoruz; devrimci tutsakların haklı ve meşru direnişi direnişimizdir, devrimci tutsakların içeride öldürülmesine sessiz kalmayacağız. Abdullah Kalay serbest bırakılsın! Hasta tutsaklara özgürlük! Devrimci tutsaklar onurumuzdur!”

Basın açıklamasının ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Kitlesel geçen  ve hasta tutsak Murtaza Dağ’ın annesinin de katıldığı eyleme  BDP, ESP, Halkevleri, Kaldıraç, SDP, SYKP ve Partizan destek verdi.

Önceki İçerikHasan Ferit’in cenaze törenine çağrı!
Sonraki İçerikDersim’de Abdullah Kalay’a özgürlük eylemi