Gezi şehitlerinin aileleri Roboskili aileleri ziyaret etti

Gezi Ayaklanması sırasında katledilen Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Ethem Sarısülük ve Ahmet Atakan’ın anneleri ile Ankara Dayanışması, Roboski’de çocukları katledilen anneleri ziyaret ederek acılarına ortak oldu 

HABER MERKEZİ (05.07.2014)- Gezi şehitlerinin aileleri, Roboskili aileleri ziyaret etti. Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük ve Ahmet Atakan’ın annesi ile Ankara Dayanışması’nı köy meydanında, Roboskili aileler karşıladı.

Roboskîli aileler adına Türkçe ve Kürtçe konuşan Ferhat Encü, ailelerin buluşmasının anlamlı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Eğer bu ülkeye huzur, barış ve özgürlük gelecekse annelerin sayesinde olacaktır. Gezi’nin Roboskî’nin katilleri bulunup hesap sorulacaksa annelerin sayesinde olacaktır. Türkiye’yi Kürdistan’la buluşturan yaşadığımız bu ortak acılardır”

‘Katillerden hesap sorulana kadar mücadelemiz sürecek’

Encü, birlikte mücadele ederek katillerden hesap sorulacağını belirtirken, katillerin yargı önüne çıkarılması mücadelesini büyüterek hesap soracaklarını ifade etti. Encü Gezi şehitlerinin aileleri ile Ankara Dayanışması üyelerine teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.   

 Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük yaptığı konuşmada Roboski’ye duygularını paylaşmak için geldiklerini belirterek şunları söyledi:”Hepimiz bir anneyiz. Biz çocuklarımızın arkasındayız, sizler de çocuklarınıza destek olun. Oğlumun katilini bulana kadar mücadelem sürecek.”

Pazartesi günü oğlunu katleden polis Ahmet Şahbaz’ın yargılanmasına devam edileceğini hatırlatan anne Sarısülük, Tayyip Erdoğan’a tepkisini dile getirerek duruşmaya destek çağrısı yaptı.   

‘Tayyip bizim çocuklarımızı katlederken onların çocukları ayakkabı kutularında para biriktiriyor’

Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Oğlum halkların kardeşliği için mücadele verirken katledildi. Tıpkı sizin çocuklarınız gibi oğlumu da devlet katletti. Tayyip bizim çocuklarımızı katlederken, onun çocukları ayakkabı kutularında para biriktiriyor. Devlet katletti hesap vermiyor. Son sözüm yaşasın halkların kardeşliği, mücadeleye devam edeceğiz. Hepinize başsağlığı diliyorum.”  

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “Acının dili, dini, rengi olmaz. Acılarımız aynıdır” derken gözyaşlarına hakim olamadı ve konuşmasına devam edemedi.   

‘Bu ülkede hakkını arayan herkes terörist ilan ediliyor’

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da konuşmasında şunları dile getirerek taziye dileklerini sundu: “Devlet, onu katlettikten sonra terörist ilan etti. Bu ülkede hakkını arayan herkes terörist ilan ediliyor. Çocuklarımız onlar gibi sokaklarda cellat olacaklarına, terörist olsunlar. Acımız da aynı, katillerimiz de.”  

Ailelerin ardından Roboskili aileler söz alarak duygularını paylaştı. Biri 13 yaşındaki çocuğu olmak üzere dört yakınını kaybeden Felek Encü, Gezi ailelerinin acılarını paylaştıklarını ifade ederek “Benim oğlum da Berkin gibi 13 yaşında katledildi. Biz burada çok acı yaşadık. Acımız bir an olsun dinmedi. Sizin acılarınızla birleşti. Gezi devletin gerçek yüzünü ortaya çıkardı. Acımız aynı. Hepimizin başı sağolsun. Mücadelemizi ortaklaştırırsak, acılarımız azalır. Yaşasın halkların demokrasi mücadelesi” dedi.

Gezi şehitleri ile Roboski’de katledilenler anısına saygı duruşu

Gezi şehitlerinin aileleri, katledilen 34 kişinin fotoğraflarının olduğu bir tabloyu Roboskîli ailelere hediye etti. Duygulu anların yaşandığı ziyarette anneler birbirlerine sarılarak acıların paylaştı. Gezi aileleri, Roboski şehitliğine giderek katledilen 34 kişinin mezarlarını ziyaret etti. Roboski ve Gezi’de katledilenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Gezi şehitlerinin aileleri mezarları tek tek ziyaret etti.

Mezar ziyaretlerinin ardından sohbete devam eden ailelere Roboskîli aileler tarafından kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu albüm hediye edildi. 

Gezi şehitleri aileleri, Roboskili ailelerle vedalaşarak Amed’e gitti. 

Aileler ve Ankara Dayanışması bugün de Lice’de kalekol inşaatlarına karşı kurulu olan direniş çadırı ile askerler tarafından açılan ateş sonucu katledilen Medeni Yıldırım ve Ramazan Baran’ın ailelerini ziyaret edecek.

 

 

Önceki İçerikYeni YÖK Yasa Tasarısı neyi içeriyor?
Sonraki İçerik“Ovacık Doğa, Kültür ve Emek Çadırı” etkinliği gerçekleştirildi