11 DHF’li tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi(YENİLENDİ)

27 Mayıs sabahı İstanbul DHF örgütlülüğüne yönelik gerçekleştirilen ev ve kurum baskınlarında gözaltına alınan 27 DHF’li bu sabah Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. DHF’lilerin ifadelerinin alınmasının ardından kararını açıklayan savcılık 11 DHF’liyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti, 15 DHF’liyiyse yurtdışı yasağıyla serbest bıraktı. Aralarında Halkın Günlüğü Gazetesi Yazıişleri Müdürü Serdar Kaya’nın da bulunduğu 12 kişi hakkındaysa yakalama kararı bulunuyor 

İSTANBUL (29.05.2015)- 27 Mayıs sabahı eş zamanlı gerçekleştirilen ev ve kurum baskınlarında gözaltına alınan 27 DHF’li bu sabah savcılık ifadesi için Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Dün bir çağrı yaparak herkesi saat 09.00’da dayanışmayı büyütmek için Çağlayan Adliyesi önünde toplanmaya çağıran DHF, DHF-HDP ittifakı İstanbul milletvekili adayı Erdal Ataş ve DHF’lilerin aileleri de adliye önünde toplanmaya başladı.

Öte yandan bu sabah saatlerinde adliyeye bayrak ve flamalarla girmeye çalışan DHF’liler ve ÖGB-polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Polis içeriye bayrakla girmeye çalışan DHF’lileri engellemeye çalıştı. DHF’liler ve ailelerin bekleyişi sürerken DHF’lilerin savcılık ifadesi işlemleri başladı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. 

Saat: 16.50 Gözaltındaki 27 DHF’linin savcılık ifadeleri tamamlandı. Saat 17.00’de Adliye kapatılacağı için binadan çıkarılan aileler ve DHF’liler adliye önünde savcılığın vereceği kararı bekliyor.

Saat:18:39 Savcılık gözaltına alınan DHF’lilerle ilgili kararını açıkladı. Savcılık 15 kişiyi yurt dışına çıkma yasağı koyarak serbest bırakırken bunlardan 6’sı hakkında denetimli serbestlik kararı verdi. Savcılık 11 kişiyiyse tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilenlerin isimleri şöyle: Sinan Candan, Çağlar Fakir, Erdal Sönmez, Akın Odabaş, Erdem Taş, Eren Sayılgan, Fırat Önal, Halil İbrahim Şeker, Özgürhan Memiş, Taylan Erdoğan, Kadir Çelik. Edindiğimiz bilgilere göre bazı DHF’liler hakkında düzmece ‘delillerle’ 50 sayfayı aşan iddianameler hazırlandı. Kararın açıklanmasının ardından DHF’lilerin ve ailelerin  adliye önündeki bekleyişi sürüyor. 

Saat: 19:00 Avukatlardan edindiğimiz bilgilere göre 12 DHF’liyse ‘şüpheli’ sıfatıyla ‘aranıyor’. Haklarında yakalama kararı bulunan DHF’lilerin isimleri şöyle: Halkın Günlüğü Gazetesi Yazıişleri Müdürü Serdar Kaya, İsa Yalçın, Soner Gündüz, Esra Soyaktaş, Mert Hasret Çalışkan, Nedim Aslan, Ali Yıldız, Helin Felekoğlu, Meriç Yapışkan, Burhan Tekin, Erdal Taş, Çağdaş Aydın.  Öte yandan haklarında savcılığa giderek ifade verme kararı bulunan sanatçı Şenol Akdağ ve Engin Uğur’sa savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.  

Saat 19:10 Serbest bırakılan DHF’lilerin verdiği bilgilere göre DHF’lilere yöneltilen ‘suçlamalar’ şöyle: 1 Mayıs’a, 12 Mart anmasına, 17’ler anmasına, Berkin Elvan eylemlerine ve İç Güvenlik Yasasını protesto eylemlerine katılmak. Öte yandan beraat eden Orhan Kılıç isimli DHF taraftarı başka bir davası olduğu gerekçesiyle Kartal Adliyesi’ne sevk edildi.

Önceki İçerikGözaltındaki DHF’lilerden mücadeleyi yükseltme çağrısı
Sonraki İçerikSanat cephesinden gözaltılara tepkiler artıyor