Güneşe uğurlanan Berkin Elvan’ı binlerce kişi and

Gezi Ayaklanması sırasında başından vurularak katledilen Berkin Elvan, katledilişinin birinci yıl dönümünde binlerce kişi tarafından mezarı başında anıldı

İSTANBUL (07.03.2015)- Gezi Ayaklanması’nda polis tarafından gaz fişeğiyle başından vurulan ve 269 günlük komanın ardından hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın aramızdan ayrılışının birinci yıl dönümünde Taksim Dayanışması ile Elvan ailesinin çağrısıyla mezarı başında anıldı.

‘Bu ülkeye güneş doğsun diye bugün toprak altında’

Saat 11.00’de Okmeydanı Cemevi’nde  verilen yemeğin ardından Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan konuşma yaptı. Sami Elvan konuşmasında şunları söyledi: “Hala Berkin’in katillerinin ortada olmadığını görüyoruz. Hala Berkin’in katilleri hayatlarını devam ettiriyor. Ama bizim çocuğumuz ortada yok. Herkesin bu davanın peşinde olmasını istiyorum. Benim oğlum bu ülkeye güneş doğsun diye bugün toprak altında. Gezi’de yaralanan pek çok kişinin davası bile açılmadı. Hangi görüşten olursak olalım bir arada olalım, mücadele edelim.”

Ardından Selçuk Kozağaçlı yaptığı konuşmada, bu anmanın sadece geleneksel bir anma olmadığını aynı zamanda Berkin’in katillerinin peşinde olduklarını göstermekte olduklarını belirtti. Ayrıca katillerin savcılar tarafından bilindiğini ancak hiç birinin açıklanmadığını devlet tarafından korunduğunu ifade etti.

Berkin’i binlerce kişi mezarı başında andı

Anmaya katılan HDP Genel Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada şunları söyledi: “12 yıllık AKP iktidarı döneminde yüzlerce çocuk, sokaklarda katledildi. Bunların bir tanesiyle alakalı olarak bu ülkenin başbakanı ya da cumhurbaşkanı üzüntü ifade eden cümle kurmadı, kuramadı. Sokakta bu kadar büyük bir güvenlik gücü terörü halı hazırda uygulanırken, soruşturulmamış yüzlerce faili belli cinayet ortada dururken hükümet bununla yetinmiyor. O nedenle yeni bir güvenlik yasa paketini parlamentodan geçirmeye çalışıyor. Bu ülkenin başbakanı, Cumhurbaşkanı hiç sıkılmadan halka yalan ifadelerle ‘efendim, bu yasaya ihtiyacımız var’ diyebiliyor. Bu yasa yokken geçtiğimiz 12 yılda yüzlerce kişiyi katlettiniz. Bu yasa da üstüne gelirse, Allah korusun herhalde katledilen insan sayısı binleri bulacak.”

‘Berkin Elvan ölümsüzdür’

Okmeydanı Cemevi önünde bir araya gelen kitle önce Berkin’in vurulduğu sokağa ardından da Piyalepaşa Bulvarı’ndan Feriköy Mezarlığı’na yürüdü.

Anmaya Gezi Şehitleri’nden Ethem Sarülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük ile Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz ve Gezi Gazileri katıldı.

Berkin’in vurulduğu sokakta ve mezarı başında Gezi Şehitleri ile tüm devrim şehitleri 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Berkin’in mezarı başına gelen kitle, mezara çikolata, ekmek ve karanfil bıraktı. Anma “Güneşi içenlerin türküsü” marşıyla sona erdi.

Kitle yürüyüş sırasında “Berkin Elvan ölümsüzdür” , “15’inde bir fidan Berkin Elvan” , “Berkin’in katilifaşist T.C devleti” , “Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” sloganları atıldı.

 Anmaya DHF, Halk Cephesi, HDP ve diğer devrimci demokratik kurumlar da katıldı.

Önceki İçerik11 Mart’ta binler olup Berkin’i anacağız
Sonraki İçerikDHF üyesine silahlı saldırı