Hacettepe Üniversitesi’nde öğrencilerin fişlendiği belgelendi

Hacettepe Üniversitesi’nde okuyan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilerle Eğitim-Sen üyesi öğretim görevlilerinin fişlenerek haklarında ayrı ayrı dosyaların tutulduğu, tutulan bu dosyalarda öğrencilerin hangi kurumlarda faaliyet yürüttüğü, hangi yayınları dağıttığının dosyalandığı belgelere ulaştık

ANKARA (14.11.2014)- Hacettepe Üniversitesi’nde okuyan devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler ile Eğitim-Sen üyesi öğretim görevlilerinin fişlendiği ortaya çıkmıştı. Fişlenen öğrenciler ve öğretim elemanları hakkında tutulan dosyalarda 187 kişinin fişlendiği ve fişlenen bu kişilerin hepsinin fotoğraflarıyla birlikte hangi kurumlarda faaliyet yürüttüğü ve hangi yayınları dağıttığı yazılı. Fişlenen öğrencilerin adlarının ve fotoğraflarının konulduğu dosyalarda, örgütlerin faaliyetlerine de yer veriliyor. Öğrencilerin hangi örgüt içerisinde faaliyette olduğu ve okul içerisinde ne tür faaliyetler yürüttüğü belirtiliyor.

Fişlemede sosyal medyadan alınan fotoğraflar da kullanıldı

Okul yönetimi tarafından fişlenen öğrencilerin resimlerinin olduğu dosyalarda okul içerisindeki faaliyetleri sırasında güvenlik kameralarından çekilen fotoğraflarının yanı sıra, okula kayıt olurken verdikleri fotoğraflarla sosyal medyadan alınan fotoğraflar da kullanıldı. Öğrencilerin yakın oldukları siyasi kurumlara göre sınıflandırıldığı dosyalarda öğrencilerin farklı zamanlarda çekilmiş fotoğrafları da bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde faaliyet gösteren devrimci demokratik kurumlar ve sürekli yayınları, fişleme dosyasında siyasi kurumların adları ve yayınları şeklinde yer alırken,  bu siyasi kurumlar içerisinde bulunan öğrenciler üçerli şekilde sıralanıyor.  Sistematik bir şekilde fişlenen öğrencilerin aktif olanları 1 Numara, 2 Numara ve 3 Numara olarak ayıran okul yönetimi, ayrıca Eğitim-Sen üyesi öğretim elamanları için de ayrı bir doya oluşturmuş.

Hacettepe Üniversitesi’ndeki fişlemenin bilgilerini “ideolojik öğrencilerle görüştüğü” için işten atılan özel güvenlik görevlisi Burak Hoşgül aktarmıştı. Hoşgül’ün aktardığı bilgiler dahilinde ulaşılan belgelerde, 187 kişinin fişlendiği ortaya çıktı. Fişlenen 187 kişinin bilgilerinin polisle paylaşıldığını da aktaran Hoşgül, akademisyen ve öğrencilerin kampüs içerisinde özel güvenlik şirketinde görevli amirler ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın bilgisi dahilinde fişlendiğini ifade etmişti.

 

 

Önceki İçerikDKH’den 25 Kasım’a çağrı videosu
Sonraki İçerikİstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği 20 Kasım programını açıkladı