Halkın Günlüğü’nden Kaypakkaya Sempozyumları

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzlüğünün 43.Yılında gerçekleştirilen sempozyumlarla anılacak. Halkın Günlüğü tarafından düzenlenen sempozyumlar 22 Mayıs’ta İstanbul, 29 Mayısta ise Dersimde gerçekleştirilecektir. ”Tarihsel Miras ve Kaypakkaya” şiarı ile gerçekleştirilen sempozyumlar için hazırlanan çağrıyı olduğu gibi okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (06.04.2016)-” Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı katledilişinin 43. yılında gerçekleştireceğimiz sempozyumla anacağız. ‘’Tarihsel miras ve Kaypakkaya’’ başlığı ile düzenleyeceğimiz sempozyum, iki oturum biçiminde gerçekleşecektir. Birinci oturum; ‘’Tarihsel Bakış ve Kaypakkaya’’, ikinci oturum ise “Kaypakkaya Aynasında Güncel Siyaset’’ olarak ele alınacaktır.

Mayıs ayı devrim ve Komünizm şehitlerini anma dolayısı ile düzenleyeceğimiz sempozyum vesilesiyle devrim ve komünizm mücadelesinde tüm yitirdiklerimizin devrimci anıları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı anmanın, onun çığır açan ve hala kızıl bir fener olarak yolumuzu aydınlatan komünist fikir ve yöntemi, güncellenerek kitlelerle tartışılması önem arz etmektedir. Kaypakkaya’yı anmak ve sahiplenmek adına onun komünist özünden ziyade, dogmatik biçimde karikatürize edildiği bir gerçeklikte, onun komünist çizgisinin diyalektik devrimci bir perspektifle sahiplenilmesi ve ilerletilmesi biz ardıllarının önemli devrimci görevlerinden biridir.

Geçmiş tarihsel mirası, doğru ve bilimsel bir yöntemle bugüne taşımalıyız. Kaypakkaya’nın ezilenlerin hizmetinde olan devrimci teori ve pratiğinin ilerletilmesi, günümüzde anlamlandırılması gerekmektedir. Kaypakkaya’nın görüşlerini değerlendirmede bilimsel-devrimci bir yöntemle ele almak durumundayız.

Kaypakkaya yoldaşın çizgisinin özüne ve yöntemine bağlı kalmayanlar, içinden geçmekte olduğumuz tarihsel süreçten ve gelişmelerden yeterince doğru ve bilimsel dersler çıkaramazlar. Zamana karşı devrimci kalmak, Kaypakkaya pratiğinin devrimci özüne uygun davranmakla olur; yoksa onun lafzını tekrarlamakla değil. Fikirler, tasarılar, hedeflediğimiz devrim değişmeden kalmaz. Sorun, değişen bu süreçte olguları nasıl ele aldığımızla ilgilidir.

Kaypakkaya’nın komünist fikirlerini devrimci bir metodla ele alma ve güncelleştirme perspektifi ile düzenleyeceğimiz sempozyuma devrimci, demokrat ve ilerici kitleleri katılmaya çağırıyoruz.”

 Kaypakkaya gibi olmalı, Kaypakkaya gibi kuşanmalıyız!

Önceki İçerikKeskin devrimcilik adına sergilenen ucuz eleştirinin kör dövüşçülüğü
Sonraki İçerikKaypakkaya korkusu sansürlerle devam ediyor