HDP’nin ‘Büyük İnsanlık’ mitingine yüz binler katıldı (Foto-Haber)

Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin “Büyük İnsanlık” şiarıyla Kazlıçeşme’de düzenlediği miting alanda bulunan kitlenin “Biz’ler HDP bizler Meclis’e” sloganlarıyla coşkulu bir şekilde başladı. DHF-HDP ittifakı İstanbul Milletvekili adayı Erdal Ataş’ın da katıldığı mitinge HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer İstanbul milletvekili adayları da katıldı

İSTANBUL (30.05.2015)- HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve aralarında DHF-HDP ittifakı İstanbul Milletvekili adayı Erdal Ataş’ın da bulunduğu İstanbul milletvekili adaylarının katıldığı HDP’nin “Büyük İnsanlık” mitingi Kazlıçeşme’de yapıldı. Kitleselliğiyle dikkat çeken mitingde sık sık “Biz’ler HDP bizler Meclis’e” sloganını atan halk “Ne diktatör ne paşa ver oyunu Demirtaş’a”, “Ceplerinize dikkat edin, yan tarafta Dızo’nun mitingi var”, “Hep gül, gülüşünden korkuyorlar”, “Kedilerden umudu kes, hepsini müşahit yaptık”, “Biz güleriz onlar titrer”, ” Asıl Fetih 7 Haziran’da” yazılı dövizler taşıdı.

Sahneye ise ilk olarak HDP İstanbul il Eş Başkanları Cesim Soylu ve Ayşe Erdem çıktı. Eş başkanların ardından ise Zelal Gökçe ve Aynur Doğan sahne aldı.

Ardından tüm istanbul milletvekilleri bölge bölge sahneye çağrıldı. Sahneye çıkan milletvekili adayları Kazlıçeşme’yi dolduran yüz binleri selamladı.

Tüm adaylar adına ise 11 milletvekili adayı kısa konuşmalar yaptı.  Konuşma yapan milletvekili adaylarından Şerife Erbay, “Nerede bir ezilen varsa biz gençler orada olduk. Yarın Gezi’nin yıldönümü ve biz gezide olduğu gibi yeni yaşamı kuracağız” ifadelerine yer verdi.

Konuşma yapan bir başka aday ise Erdal Ataş’tı. Ataş konuşmasına tüm ezilenleri selamlayarak başlarken, yapılan tüm saldırılar karşısında ezilen halklar olarak yüz yıllardır mücadele ettiklerini vurguladı. Ataş konuşmasında ayrıca “Mücadelenin her alanında, nerede bir saldırı varsa bizler orada olacağız. Bugün Ankara’da AKP tarafından büyük bir saldırı planlanıyor. Bizler hem meşru alanlarda haklarımızı savunmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz hem de Ankara’da onların karşısına dikileceğiz” dedi.

Konuşma yapan milletvekili adaylarından Amed milletvekili adayı Altan Tan ve Gaziantep milletvekili adayı Celal Doğan konuşma yaptı.

Ardından Selahattin Demirtaş konuşma yapmak için sahneye çıktı. Yüz binlere seslenen Demirtaş, “kime giderseniz yüreğinde bir yara var. o nedenle ilk önce birbirimizin yarasını saralım dedik ve bunu devletten beklemedik. İşte o yaranın merheminin adı HDP’dir.

2 ay önce cesaretiniz varsa parti olarak seçime girin diyorlardı. Şimdi parti olarak seçime girdik bir üst akıl var diyorlar. Evet bir akıl var ama ortak akıl var.” dedi.

Demirtaş ayrıca tüm partililerine seslenerek seferberlik başlatmalarını istedi. Son bir hafta durmak dinlemenmek bilmeden herkesten çalışmasını isteyen Demirtaş, “ Sarayların duvarları sizin yürüyüşünüzle titriyor. Zorlu bir yol yürüdük, direndik, boyun eğmedik ve dimdik bugünlere geldik. Milyonluk mitingle artık barajlar yıkılmıştır” dedi.

Önceki İçerikAvrupa’da DHF’ye yönelik saldırılar protesto edildi
Sonraki İçerikDHF Tutuklamaları AKP/Erdoğan İktidarının Son Çırpınışlarıdır!