HPG’den Muğla’da katledilenlere ilişkin açıklama

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı bir açıklama yaparak 4 Ekim’de Muğla’da vahşice katledilenlerin HPG gerillası olduğunu ve bir ihanet sonucu tuzağa düşürülerek katledildiklerini belirtti

HABER MERKEZİ(19.10.2017)- 4 Ekim günü Muğla’nın Seydikemer İlçesinde vahşice katledilen ve çıplak resimleri teşhir edilerek basına yansıyan olayla ilgili Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı yazılı bir açıklama yaptı. HPG-BİM tarafından yapılan açıklamada, işkence yapılarak katledilenlerin HPG gerillaları olduğunu belirtti. Açıklamada katledilen gerillara kompolo kurularak zehir verildiği belirtildi.

HSM Karargâh Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle;

Gerillalara tuzak kuruldu!

‘’ metropol alanlarında görevlendirilen gruplarımızdan ikisinin karşı karşıya geldiği bu olaylar, grup içinde yaşanan bir ihanet sonucu ortaya çıkmıştır. Grup içinde yer alan Şoreş Haymana (Selçuk Yoğurtçu) adlı unsur, yaşadığı ihanetin bir sonucu olarak, sömürgeci Türk devlet güçleriyle işbirliği halinde iki ayrı grubun senkronize bir operasyonla tuzağa düşürülmesinde rol oynamıştır.

Seydikemer ilçesinde, Gabar (Ekrem Altay), Kamuran (Veysi Sengil), Ferhat (Velat Aşan) ve Firaz (Mehmet Can Yiğirer) arkadaşlardan oluşan 4 kişilik birinci grup, randevu verilmesi suretiyle direnemeyecekleri bir pozisyona getirilerek tuzağa düşürülmüş ve yakalanmaları sağlanmıştır. Diğer gün ise, Köyceğiz ilçesinde değerli komutan Xalit Balveren arkadaşın sorumluluğundaki 7 kişilik grup da yemeklerine ilaç katılarak zehirlenmişlerdir. Xalit (Salih Sanrı), Warger (İlyas Demir), Alişer (Rojhat Seçkin), Adil (Muhammed Nursida) ve Mahir (Musa Arslan) isimli arkadaşlarımız bu zehirlenme olayı ardından şehit edilmişlerdir. Zaten bu olayla ilgili olarak şehit ailelerimiz ve avukatlar da durumdan şüphelenmiş ve bunun bir infaz olabileceğini ifade etmişlerdir. Bu tamamen doğru bir tespittir; bu arkadaşlara haince bir biçimde yemek içerisinde ilaç verilmiş, böylece bu arkadaşlar etkisiz hale getirilmiş ve ardından infaz edilmişlerdir.

Bu olaydan kurtulanlardan Erdal (Enver Kerimi) arkadaş ise 6 Ekim günü yaralı halde gittiği bir yerde ihbar sonucu düşmanın operasyonuyla karşılaşmış, bu kahraman yoldaşımız ele geçmemek için fedaice direnmiş ve en son bombasıyla kendi kendisini şahadete ulaştırmıştır.

Türk sömürgeci güvenlik güçleri en alçak ve hain bir ihanet temelinde geliştirilen komplo ile yaşanan bu şahadet ve esaret olayını bir başarı gibi göstermektedir. Ancak güvenlik güçlerinin herhangi bir becerisinden ziyade, yaşanan derin ihanet sonucu bu kaybımız yaşanmıştır. Bu unsurun ihanetinden haberi olmayan gruplarımızın yoldaşlık saflığıyla yaklaşarak bu kişiden şüphe duymadan dediklerine uyması sonucu tuzağa düşürülme yaşanmış olup, peşi sıra yaşanan tutuklama ve şahadetler de bu temelde meydana gelmiştir.

İhanetin hesabı sorulacak!

Sömürgeci Türk devleti bu tür kahpece tuzaklarla hiçbir yere varamayacağı gibi, Kürdistan’da geliştirilmek istenen ihanetin de onları kurtaramayacağı, Apocu hareketin ihanetin hesabını bir bir sorarak bunu kimsenin yanına koymayacağı bilinmelidir. Bu kahraman yoldaşlarımızın anısına bağlılığın bir gereği olarak sömürgeciliğe ve ihanete karşı mücadelemiz yükseltilecek ve yoldaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacaktır.

Şehit arkadaşlarımızın sicil bilgileri şöyledir;

 

Kod Adı: Xalıt Şirnex
Adı Soyadı: Salih Sanrı
Doğum Yeri: Şırnak
Anne – Baba Adı: Fatma – Beşir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ekim 2017 / Muğla

 

 

Kod Adı: Adıl Bawer
Adı Soyadı: Muhammed Nursida
Doğum Yeri: Halep
Anne – Baba Adı: Horik – Fikret
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ekim 2017 / Muğla

 

 

Kod Adı: Alişer Munzur
Adı Soyadı: Rojhat Seçkin
Doğum Yeri: Batman
Anne – Baba Adı: Saliha – Hasan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5  Ekim 2017 / Muğla

 

 

Kod Adı: Erdal Leylaxi
Adı Soyadı: Enver Kerimi
Doğum Yeri: Sine
Anne – Baba Adı: Bese – Haci Ali
Şehadet Tarihi ve Yeri: 6 Ekim 2017 / Muğla

 

 

Kod Adı: Mahir Akdeniz
Adı Soyadı: Musa Arslan
Doğum Yeri: Mersin
Anne – Baba Adı: Nuran – Nedim
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ekim 2017 / Muğla

 

 

Kod Adı: Warger Şindar
Adı Soyadı: İlyas Demir
Doğum Yeri: Mardin
Anne – Baba Adı: Rukiye – Ekrem
Şehadet Tarihi ve Yeri: 5 Ekim 2017 / Muğla’’

 

Kaynak: ANF

   
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikSMF: 100.Yılında şan olsun Ekim devrimine!
Sonraki İçerikIrak’ın(İran) Kerkük/Kürdistan işgalinin arka yüzü!/Sinan Çiftyürek