HPG Gerillaları sonsuzluğa uğurlandı!

16 Ekim’de Dersim/Pülümür’de yapılan bombardıman sonucu ölümsüzleşen 14 Gerilladan 12’si Malatya adli Tıp’tan alınarak Dersim ve Amed’de yapılan kitlesel törenlerle sonsuzluğa uğurlandılar

HABER MERKEZİ (25.10.2016)- Dersim’de 16 Ekim günü devlet tarafından Pülümür vadisine yönelik olarak yapılan hava bombardımanında yaşamını yitiren 14 Gerilladan 122sinin cenazeleri Malatya Adli Tıp’tan alınarak memleketlerinde toprağa verildiler. Cenazelerden 8’i Amed’de, 4 ise Dersimde düzenlenen kitlesel törenlerle sonsuzluğa uğurlandılar.

Dersim’de gerillalar sloganlarla uğurlandı!

Bombardımanda yaşamını yitiren gerillalardan Sefkan Dersim, Şiyar Dersim ve Roza Helin Dersim’de düzenlenen törenlerin ardından sonsuzluğa uğurlandılar. Dersim Cemevinde yapılan cenaze törenine HDP Ağrı milletvekili Berdan Öztürk, Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Dersim milletvekili Alican Önlü, Dersim belediye eş başkanları Nurhayat Altun ve M.Ali Bul, Peri belediyesi eş başkanı Hüseyin Çetinkaya ve HDP, DBP, DHF ve ESP gibi kurumla katılım sağladılar.

Cem evinde yapılan törende konuşmalar gerçekleştirilerek yaşamını yitiren gerillaların mücadelesinin devam ettirileceği vurgulandı. Yapılan konuşmaların ardından Sefkan Dersim, Venk,  Roza Helin Çemişgezek ve Şiyar Dersim ise Milli köylerinde kitlesel biçimde toprağa verildiler.

Amed’de kitlesel uğurlama!

Bombardımanda yaşamını yitiren gerillalardan, Ramazan Karadağ, İbrahim Gültekin, Şevin Akdamar, Semra Elalmış’ın cenazeleri Yeniköy mezarlığında yapılan kitlesel bir törenle sonsuzluğa uğurlandılar.

Cenaze törenini ablukaya alan devlet güçleri yüzlerce polis ve TOMA’larla mezarlık etrafını çevirdiler. Mezarlığın giriş ve çıkışları da polis ve TOMA’lar tarafında ablukaya alındı. Polisin bütün abluka ve engellemelerine rağmen halk cenazelerine sahip çıkarak kitlesel bir katılımla sonsuzluğa uğurladı.

Yapılan cenaze törenine HDP Amed milletvekilleri Feleknas Uca, Ziya Pir, Sibel Yiğitalp, HDP, DBP yöneticileri, Barış Anneleri meclisi, MEYA-DER, TUHAD-DER ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı. Cenaze töreni yapılan konuşmalar ve atılan sloganların ardından sona erdi.

Yine aynı bombardımanda yaşamını yitiren, Şenay Laleşahin, Mahmut Bilgin, Yavuz Unas ve Dilan Akkoç’ta Amed’de bulunan köylerinde yapılan törenlerle sonsuzluğa uğurlandılar.

 

 

Önceki İçerikKürdistan’da saldırılar tırmanıyor!
Sonraki İçerikAmed Belediyesine baskın, Eşbaşkanlar gözaltında!