İnternete sansürü protesto eden kitleye polis saldırısı

Sosyal medya üzerinden örgütlenen eylemde, internet yasasında değişiklik ile internet üzerinden sansür oluşturulmasını protesto eden binlerce kişiye polis saldırırken, çatışmalar saatlerce devam etti

HABER MERKEZİ (19.01.2014)- Sosyal medya üzerinden örgütlenen eylemde, internet üzerinden sansür oluşturulmasını protesto eden binlerce kişiye polis saldırırken, çatışmalar uzun süre devam etti.

Taksim Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişinin eylem yapmasına polis izin vermedi. Çevik kuvvet polisleri kitleyi kalkanlarla Sıraselviler Caddesi’ne sürükledi. “Faşizme karşı omuz omuza” , “Sansür yalanları aklayamaz” sloganlarıyla bekleyişini sürdüren kitleye polis, tazyikli su ve biber gazıyla saldırdı. Saldırı sırasında 2 kişi gözaltına alındı.

Polisler eylemciler tarafından iki taraftan sıkıştırıldı

Yüzlerce kişi polis saldırısının ardından İstiklal Caddesi’nde toplandı. “Hükümet istifa” , “Hırsız var” , “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla Taksim’e girmeye çalıştı. Ancak direnişçilerin önü TOMA’lar ve çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi.

Saat 19.00 sıralarında bir grup ara sokaklardan Taksim’e çıkarken, bir zırhlı araçla 20-25 kişilik polis grubu, direnişçi iki grup arasında kaldı. Kitle “Katil polis İstiklal’den defol” , “Taksim bizim İstanbul bizim” sloganlarını atarken, polis kitleye gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli suyla saldırdı. Saldırının ardından kitle Galatasaray Lisesi’ne doğru çekilirken, Taksim Meydanı çevresindeki grup sloganlarla bekleyişini sürdürdü.

 Birgün Muhabirinin fotoğraf makinesine el koymak isteyen polis, basın emekçileri tarafından engellendi  

Polis Galatasaray Lisesi önündeki ablukasını devam ettirirken, basın emekçilerini alandan uzaklaştırıldı. Gözaltına alınan bir kişiyi görüntülemek isteyen basın emekçilerine saldıran polis, Birgün Gazetesi Muhabiri Elçin Yıldıral’ın fotoğraf makinesine el koymak istedi. Çevrede bulunan diğer basın emekçilerinin tepkisi üzerine Yıldıral bırakıldı.

Tünel civarına yığınak yapan polis, akreplerle dolaşırken, çok sayıda plastik mermi atarak kitleye yeniden saldırdı. Atılan plastik mermi bir kişinin gözüne isabet ederken, polis iki kişiyi gözaltına almak istedi. Ancak kitle buna izin vermedi. Bunun üzerine polis kitleye tazyikli su, biber gazı ve plastik mermilerle saldırısına devam etti.

Saat 19.30 sıralarında Taksim’deki eylemde kitlenin sayısı binleri aştı. Binlerce kişi polisin sert saldırısına karşın İstiklal Caddesi’ndeki bekleyişini sürdürdü.    

Eylemci Konak Kebap’ın patronu ile çalışanların saldırısına uğradı

Polis saldırısından korunmaya çalışan iki kişi Konak Kebap adlı lokantaya girmeye çalışırken, patron ve garsonların saldırısına uğrayarak zorla dışarı çıkarıldı. Bunun üzerine kitle lokantanın camlarını yumruklarken, lokanta sahibi kepenkleri kapatmak zorunda kaldı. Yapılan eylem sırasında Fenerbahçe taraftarlarının da “Ali İsmail Korkmaz, FenerbahChe” şeklinde slogan attığı görüldü.

Polisin Galatasaray Lisesi önündeki ablukası devam ederken, kitle halaylar çekerek top oynadı. Polis kitleye gaz bombası ve tazyikli suyla saldırırken, basın emekçileri ile çevreden geçen halkı da hedef aldı. TOMA’lar ve akreplerin saldırısı sonucu Tünel’e sürüklenen direnişçiler ara sokaklara dağıldı. Ancak polis gidince yeniden İstiklal Caddesi’ne yönelerek barikatlar kurdu. Plastik mermilerle saldırıların devam ettiği İstiklal’de merminin vücuda değdiği anda patladığı öğrenilirken, kimyasal içerik taşıyan gazın etkisiyle kitlenin olumsuz etkilendiği gözlendi.  TOMA’lardan boyalı su sıkılması da dikkat çeken başka bir noktaydı.

Taksim’deki esnaflar polise tepkili

Saat 20.30 sıralarında yaşlı bir adam yüzüne plastik mermi gelmesi üzerine yüzü kanlar içerisinde kaldı. Yaşlı adam tepkisini TOMA’yı yumruklayarak gösterdi. Polisin plastik mermiler ve tazyikli suyla saldırısı artarak devam etti. Polis tiyatrodan çıkan bir gruba da tazyikli suyla saldırırken, bir kadın bayıldı. Kitle polis saldırısının ardından Odakule’ye çekildi. Polis ara sokaklardan İstiklal Caddesi girişini kapatırken, kitlenin ara sokaklardaki bekleyişi sürdü.

‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ sloganını atan kadın yaklaşık 20 polis tarafından gözaltına alındı

Polis “güvenlik bölgesi” olarak ilan ettiği Galatasaray Lisesi’nden kimsenin geçişine izin vermedi. İstiklal Caddesi’ne çıkışlara izin verilmeyen Taksim’de, Nevizade Sokağı geçiş güzergahı olarak kullanıldı. Polis sokaktaki yüzlerce kişiye plastik mermilerle yeniden saldırdı. Sokakta yemek yiyenler de polis saldırısından etkilenirken, esnafların polise tepki gösterdiği gözlendi. Polis ikinci kez Nevizade Sokağı’na girerken, balkonlara çıkan kitlenin “Hırsız Tayyip Erdoğan” diye slogan attığı görüldü. Annesiyle yemek yediği sırada polis saldırısını “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganıyla protesto eden genç bir kadın, yaklaşık 20 kişilik bir grup polis tarafından gözaltına alındı. Astım hastası olduğunu söyleyen kadın polis tarafından metrelerce yerlerde sürüklendi. Çevreden gözaltıya tepki gösterenlere de plastik mermiyle saldıran polis, daha sonra kadını serbest bıraktı. Polis sokağa gaz bombası sıktıktan sonra çekildi.

Polis basın emekçileri ile sağlık ekiplerini de engelledi

Saat 22.00 sıralarında Tarlabaşı Bulvarı’nda toplanan direnişçiler, polise havai fişeklerle saldırdı. Polis İstiklal Caddesi’ne çıkan kitleye ses bombası atarak saldırdı. Polis Nevizade Sokağı ile Balo Sokağı’nın bulunduğu yerde yüzlerce kişiye saldırdı. Polis saldırısı sırasında 10’dan fazla kişi gözaltına alındı. Polis direnişçileri darp ederek ve yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Direnişçiler Tarlabaşı yönüne çekilirken, polis basın emekçileri ile yaralılara müdahale etmek isteyen sağlık ekiplerini de engelledi.

Taksim’de internet sansürüne karşı yapılan eylemle en az 20 kişi gözaltına alınırken, uzun süre elleri kelepçeli bekletilen gözaltılar, araçlara bindirilerek götürüldü. Aracın çevresini saran direnişçiler, polisi alkışlarla ve sloganlarla protesto etti.

 

 

 

Önceki İçerikDDHD bağımsız adayını açıkladı
Sonraki İçerikİstanbul’da kitlesel Hrant Dink anması (yenilendi-Foto Haber)