IŞİD kurabilir ama PYD’ye devlet kurdurmayız!

İki yıldır Suriye’nin kuzeyi IŞİD işgali altında iken ses çıkarmayan Erdoğan, Gire Spi’nin YPG/YPJ güçlerinin kontrolüne geçmesinin ardından ” Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun buna engel olacağız.” dedi

HABER MERKEZİ (27.06.2015) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kızılay Ödül ve iftar töreninde konuştu. Erdoğan Kobanê’de ki IŞİD katliamını üstlenircesine “Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun buna engel olacağız.” dedi.

YPG/YPJ güçlerinin Gire Spi’yi IŞİD’den temizlemesinin ardından AKP’ye yakın yandaş medya ‘YPG daha tehlikeli’,’Bu savaş uzayacak’ vb. manşetler atmış IŞİD’in bölgeden temizlenmesine dair üzüntülerini dile getirmişlerdi. AKP’nin daimi şefi Erdoğan’da yaklaşık iki yıldır IŞİD Suriye’nin kuzeyini işgal ederken hiçbir söz söylemezken, YPG/YPJ güçlerinin ilerleyişini hazmedemedi.

Erdoğan konuşmasında, Suriye’ye silah gönderenlerin, bomba gönderenlerin bu fakir fukaraya zerre kadar bir desteği var mı? Yok. Bunun bedelini er geç ödeyecekler.

Kobani’deki olayları bahane edenler 6-7-8 Ekim’de Türkiye’de olaylar çıkardılar ve 50 kişi hayatını kaybetti. Yine aynı şehirde olaylar yaşanıyor ve aynı çevreler Türkiye’yi karıştırmaya çalışıyor.

Utanmadan, sıkılmadan ‘terörist Türkiye’ diye cirit atanlara sesleniyorum: Sizde haysiyet varsa, şeref varsa, Kobani’den kaçanlara kucak açan ülkeye siz nasıl terörist diyorsunuz?”

Türkiye Suriye’deki özgürlük mücadelesine elbette destek veriyor. Irak’takilere elbette iyi niyetle yaklaşıyor. Ama bunu yaparken teröristlerle bir araya gelmiyor. Ne devlet terörü estiren Esed ile ne de oradaki diğer terör gruplarıyla Türkiye’yi kimse yan yana gösteremez.

TIR’larımızı çevirenlerin kim olduklarını şuan herkes çok açık bir şekilde görüyor.  Bayırbucak Türkmenleri’ne giden yardımın yolunu kesenlerin kim olduklarını bugün çok daha açık bir şekilde ortada ifadelerine yer verdi.

Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz

Suriye’nin kuzeyinde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun buna engel olacağız. Biz bölgedeki demografik yapının değişmesine göz yummayacağız

Biz, Suriye ve Irak’ta huzurun bir an önce sağlanması konusunda üzerimize düşenleri yapacağız.

 

Önceki İçerikKobanê’de çatışmalar devam ediyor
Sonraki İçerikŞehid Mâ Biymût!