İşkence gören çocuklar açlık grevine hazırlanıyor

Sincan’da işkenceye maruz kalan çocukların, Maltepe Hapishanesi’ne sürgün edildikten sonra da çeşitli işkencelere maruz bırakıldığı öğrenildi. İHD Cezaevi Komisyonu’nun raporuna göre, Maltepe Hapishanesi’nde tutulan çocuklar, talepleri kabul edilmezse açlık grevine başlayacaklar

HABER MERKEZİ (05.01.2014)- Ankara Sincan Gençlik ve Çocuk Hapishanesi’nde gardiyanların saldırısına uğradıktan sonra işkence gören çocuklar, yaşadıklarını ailelerine ve avukatlarına anlatmıştı. Ardından Sincan’dan Maltepe Hapishanesi’ne sürgün edilmişlerdi.

İHD Cezaevi Komisyonu’nun hapishanedeki çocuklarla yaptığı görüşmeler sonucu hazırladığı rapora göre, çocukların tamamının vücutlarında darp izleri bulunuyor. Raporda Sincan’dan Maltepe’ye ring aracında götürülürken de işkenceye maruz kalan çocukların, Maltepe’de zorla soyularak çıplak arama yapıldığı belirtiliyor. Hapishanede hiçbir ihtiyaçları karşılanmayan ve aynı koğuşlarda kalan çocukların, taleplerinin kabul edilmemesi durumunda açlık grevine başlayacağı belirtildi.

İHD’nin raporunda işkence gören çocukların durumuna dikkat çekiliyor

İHD Cezaevi Komisyonu adına Avukat Güçlü Sevimli ve Sezer Özkan’ın yaptıkları görüşmeler sonrası hazırladığı raporda şu ifadeler yer alıyor:   

Adnan Doğan: 18 yaşında. 11 aydır tutuklu. 3 Ocak’ta Maltepe’ye getirilmişler. Her iki elinde, boynunda ve sırtında darp izleri (etrafı hafif kahverengi ortası daha koyu kahverengi) mevcut. Maltepe Hapishanesi’nin girişinde zorla soyarak aranmışlar. Halen müşahede olarak adlandırılan tek kişilik hücrede tutuluyor. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Sincan’dan sürgün geldiği arkadaşlarının dışında Maltepe’de başkaca siyasi tutsak bulunmuyor. Dördü de aynı koğuşta kalmak istiyor. Bu taleplerini idareye bildirmişler. Ancak olumsuz yanıt almışlar. Talepleri kabul edilmezse pazartesi günü açlık grevine başlayacaklarını söylüyor.

Kamil Şen: 17 yaşında. İki bileğinde derin ve çok belirgin kelepçe izleri (koyu kırmızı ve hafif mor renkli) mevcut. Sırtında, sağ ve sol baldırında darp izleri mevcut. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Su dahi verilmemiş. Musluk suyu içiyor. Tek kişilik hücrede tutuluyor. Sayımlarda aynı Sincan’da olduğu gibi ayakta sayım dayatılıyor. Sayıma gelindiğinde bağırarak ‘Ayağa kalk’ deniyor. Başgardiyan ‘Ayakta sayım vereceksiniz, burası Maltepe başka yere benzemez’ diyerek kendisini tehdit etmiş. Getirildiklerinden bu yana havalandırmaya çıkarılmamışlar. Havalandırma kapısı sürekli kapalı. Kaloriferler bazen çalışıyor, bazen çalışmıyor.

Bivar Kuday: 17 yaşında. 8 Ocak 2013’te tutuklanmış. Maltepe’ye getirilirken ring aracında darp edilmiş, küfre maruz kalmışlar. Yol boyunca su ve yiyecek de verilmemiş. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Görüşme sırasında çocuğun oldukça endişeli ve tedirgin göründüğü gözlemlenmiştir.

Beşir Duyan: 17 yaşında. Sağ ayağının üzerine basamıyor. İki kolunun üst kısmında morluk mevcut. Alnında kafasının arka kısmında darp izleri mevcut. Burnunun üst kısmında hemen fark edilebilen şişlik söz konusu. Hapishane girişinde zorla soyarak arama yapılmış. Hiçbir ihtiyacı karşılanmamış. Su verilmemiş. Musluk suyu içiyor. Sincan’dan birlikte geldiği arkadaşlarıyla aynı koğuşta kalmak istiyor.”

Avukat Güçlü Sevimli yaptığı açıklamada çocukların çeşitli hapishanelere sürgün edildiği ifade edildi. Sevimli’nin verdiği bilgiye göre Adnan Doğan, Hakkari’den Van’a, oradan Sincan’a; Kamil Şen Mersin’den Kırıkkale’ye, ardından Sincan’a; Bivar Kuday ve Beşir Duyan ise Hakkari’den Sincan’a nakledildi.

 

Önceki İçerikDHF: Çetelere geçit vermeyeceğiz
Sonraki İçerikGazi’de DHF üyesinin kaçırılması protesto edildi