İstanbul Kobanê için yürüdü

Bileşenleri arasında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’un da olduğu İstanbul Kobane Dayanışması’nın çağrısıyla Taksim Tünel’de bir araya gelen çok sayıda devrimci demokratik kurum, Galatasaray Lisesi önüne yürüyerek Kobané halkıyla dayanışmayı büyüttü 

İSTANBUL (01.11.2014)- Emperyalist devletlerin ve uşaklarının yarattığı gerici faşist IŞİD örgütünün Kobanê’ye yönelik katliamlarına karşı ilan edilen 1 Kasım Dünya Kobane Günü nedeniyle, İstanbul Kobanê Dayanışması tarafından eylem düzenlendi. 

İstanbul Kobanê Dayanışması’nın çağrısıyla saat 14.00’de “IŞİD’ Desteğe Son Kobanê’ye Yardım Koridoru Açılsın” , “1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde Dünya Kobanê İçin Ayakta” pankartları arkasında bir araya gelen çok sayıda devrimci demokratik kurum Galatasaray Lisesi önüne yürüdü.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üye ve taraftarları, DHF flamalarıyla yürüdü. Yürüyüş kortejinde DHF’nin yanı sıra, ESP, Partizan, BDSP ve DAF gibi çok sayıda devrimci demokratik kurum yer aldı. 

Yürüyüş sırasında “Her yer Kobanê her yer direniş” , “Katil IŞİD işbirlikçi AKP” , “Biji berxwedane Kobanê” sloganları atıldı.

Ezilen halklar Kobanê’nin düşmeyeceğini haykırıyor

Yürüyüşün ardından HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel kısa bir konuşma yaparak, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nde dünyanın birçok yerinde ezilen halkların, özgürlük mücadelesi veren Kobanê’nin yanında olduğunu vurguladı. Ardından Sabahat Tuncel konuşma yaptı. Tuncel, sokaklarda direnmenin Kobanê’de direnmek olduğunu, bugün burada olmanın ise Kobanê’deki direnişi büyüttüğünü belirtti.

İstanbul Kobanê Dayanışması  adına yapılan  basın açıklamasında, Filistin halkının Siyonist İsrail işgaline karşı verdiği mücadeleyi dünya ezilen halklarının sahiplendiği belirtilerek bugün de IŞİD çetelerinin saldırıları karşısında direnen Kobanê halkının direnişini aynı şekilde bütün dünya ezilen halklarının sahiplendiği belirtildi.

Açıklama şu ifadeler yer aldı:“1 Kasım Dünya Kobanê Günü ilan edilmesiyle, dünyanın dört bir yanında bugün halklar sokakta, Kobanê düşmeyeceğini haykırıyor.

IŞİD çeteleri, yaptıkları vahşetle yarattıkları dehşet duygusuna güvenerek,Kobanê’ye kadar, saldırdıkları her yerde, neredeyse bir direnişle karşılaşmadan ilerliyordu. 

Ama Kobanê’de sert kayaya çarptı. İşgal ettikleri yerlerden tank-top, her türlü ağır silahlarla başlattığı saldırı, Kobanê’de halkın elindeki hafif silahlarıyla sürdürdüğü destansı direnişine takıldı.

IŞİD’le birlikte, arkalarındaki emperyalist ve işbirlikçi bölge devletleri de, örgütlü, ne istediğini bilen, özgürce yaşamak isteyen bir halkın nasıl yenilmez güç olduğunu görmüş oldu.”

MLKP savaşçısı Nejat Suphi Ağırnaslı (Paramaz), Serkan Tosun ve YPJ savaşçısı Arîn Mirkan’ın fotoğraflarının taşındığı eylem açıklamanın ardından sona erdi.  

Eylem sırasında İstiklal Caddesi ile İstiklal Caddesi’ne çıkan ara sokaklarda ellerinde coplarla bekleyen sivil polisler dikkat çekti.

Önceki İçerikDersim’de Kobanê direnişi selamlandı
Sonraki İçerik‘Türkiye’nin en zengin 100 ailesi ve işçi ölümleri..’