İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği 20 Kasım programını açıkladı

Bütün dünyada gerçekleştirilecek olan 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Trans Bireyleri Anma Günü’nde LGBTIQ insan hakları örgütü Istanbul LGBTİ Dayanışma Derneği transfobi sonucu olarak öldürülen veya ölen bireyleri anmak üzere bir dizi etkinlik düzenliyor. Bu etkinliklere ilişkin LGBTİ Dayanışma Derneği’nin açıklamasını okurlarımızla paylaşıyoruz

İSTANBUL (14.11.2014)- “Geçtiğimiz yıllarda trans* bireylere yönelik nefret suçlarında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘haksız tahrik’ indirimi, zanlılar yakalansalar dahi yeterli cezalandırmanın gerçekleşmesine engel olmaktadır. Bu durum, çoğunlukla yetersiz ve zanlıların yararına olan bir uygulama olarak yorumlanmaktadır.
Cinayet ve yaralamaları cezalandırmamak, suça davettir.
Soruşturmanın eksikliği Trans* bireylerin minimum insan haklarından mahrum olduğunu gösteriyor ki devlet temel yaşam haklarını garanti altına almalıdır.
Türkiye’deki Trans* bireylerin durumu toplum ve devlet tarafından belirlenmektedir. Toplumsal önyargı ve Trans* bireylerin, özellikle de trans kadınların, haklarına ulaşamamaları birbiriyle kesişen iki durumdur. Nefret cinayetlerindeki bu artış da devlet politikalarının ve toplumdaki değerler sisteminin bir ürünüdür. Nefret suçları kurban ve onun bağlı olduğu grup veya topluluğun istenmediği ve toplum tarafından kabul edilmediği mesajını vermektedir. Bu suçlar, sadece bireyi değil, bireyin parçası olduğu bütün grubu hedef alır. Soruşturma ve cezalandırmanın yetersizliği Trans* bireylerin en temel insan haklarına dahi ulaşamadığını göstermektedir. Devlet en temel insan hakkını, yaşama hakkını sağlamalıdır.
Bize, bizleri koruyan bir yasa ve insan haklarını yürütmesini sağlayan lazım. ‘Bize bir yasa lazım’ Türkiye çapında yapılan, nefret söylemi, nefret suçları ve cezasızlığa karşı bir kampanyadır. Bu kampanya sadece Trans* bireylere yönelik değil aynı zamanda kadın ve Türkiye’deki diğer azınlık gruplara yönelik nefret suçlarını da kapsamaktadır.
Kampanya kapsamında İstanbul LGBTİ aşağıdaki etkinlikleri düzenliyor:
-15 Kasım 18.00’de Trans*Evi – Fotoğraf Sergisi – Karşı Sanat: Gazeteci Erol Dernek Sk. No:11 Beyoğlu İstanbul
-20 Kasım 19.00’da Anma Programı – Basın Açıklaması – Galatasaray: Galatasaray Lisesi önü, İstiklal Cd. Beyoğlu İstanbul
-20 Kasım 19.30’da Trans*Fashion – Dayanışma Defilesi – On İstanbul: Atatürk Oto Sanayi Sitesi G:52 Sk. No:12/1 Maslak İstanbul
-21 Kasım 19.00’daTrans X İstanbul – Film Gösterimi – Şişli Kent Kültür Merkezi:Halaskargazi Cd. No:168 Şişli İstanbul
-26 Kasım 14:30’da Trans*Protesto – TBMM’ye Yürüyüş – Türkiye Büyük Millet Meclisi: Dikmen Kapısı Bakanlıklar Ankara
-10 Aralık 18:30 Trans X Istanbul – Akademik Gala – Sabancı Üniversitesi: Tuzla Kampüsü, Orta Mh. Üniversite Cd. No:27 Tuzla, İstanbul”

Önceki İçerikHacettepe Üniversitesi’nde öğrencilerin fişlendiği belgelendi
Sonraki İçerikHasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’ne polis saldırısı