İstanbul’da kadınlar 25 Kasım’ı alanlarda karşıladı

Kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nü alanlarda karşıladı

İSTANBUL (26.11.2014)- 25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla Taksim Tünel’de bir araya gelen yüzlerce kadın, Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirerek Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nü alanlarda karşıladı. Demokratik Kadın Hareketi’nin de destekleyicisi olduğu eylemde,“Erkek Devlet IŞİD Şiddetine Karşı İsyandayız” pankartı arkasında bir araya gelen kadınlar, “ Kadın cinayetleri politiktir” , “Trans cinayetleri politiktir” , “Bıji berrxwedana jinan” ,“Kobanê’den Gazze’ye direnen kadınlara bin selam” , “Gözaltında tacize tecavüze son” , “Devlet elini bedenimden çek” , “Kadın düşmanı Tayyip Erdoğan” sloganlarıyla yürüdü. Arin Mirxan ve Kader Ortakaya’nın fotoğraflarının da taşındığı yürüyüşte, “Arin’den Kader’e sürüyor mücadele” sloganı atıldı.

AKP’nin kadına yönelik şiddeti kışkırtan yaklaşımı protesto edildi

Galatasaray Lisesi’nde bir araya gelen kadınlar adına yapılan basın açıklaması Kürtçe ve Türkçe okundu. Kürtçe olarak Seher Çetin, Türkçe olarak da Deniz Şimşek ve Saniye Evren tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “AKP’yle derinleşen muhafazakar erkek devlet zihniyeti, kadın kazanımlarını yok etmek üzerinden kendi politikalarını uygulamaktadır. Tümüyle erkek- devlet olan iktidar, kadının hayatın içinde yer almaması, yaşamını ve bedenini erkeğin, erkek devletin ve patriarkanın hizmetine sunması, bedeni ve hayatı hakkında hiçbir karar hakkına sahip olmamasını yani köleleştirilmesi hedeflemekte ve bunu an be an uygulama ve söylemleriyle yaşatarak hayata geçirmektedir.” 

‘En temel hakkımız olan yaşama hakkımızı dahi elimizden almaya çalışan erkek- devlet şiddetine karşı direnişteyiz!’

Başta Ortadoğu ‘da olmak üzere savaşlarda kadınları her gün öldüren, ganimet olarak görüp kaçırarak köle pazarlarında satan, tecavüz eden erkek egemen zihniyete karşı direniş çağrısı yapılan açıklama şu ifadelerle sona erdi:“İşte bu öfkemiz bir meşale olup Kobanê’de, Rojava’da, Filistin’de ve Gezi’de direnişe dönüştü. Biz kadınlar özgürlük meşalesini Arin’le, Kader’le, Jabbari’yle direnerek taşıyacağız! Biz zeytinleri için direnen ve biz Validebağ korusu için nöbet tutan ve biz Karadeniz dereleri için uykusuz kalan ve biz yoksulluklara karşı yürüyen ve biz her türlü cinsiyetçi politikalara karşı direnen kadınlarız.”  

Eylem halaylar ve sloganlar eşliğinde sona erdi. 

Önceki İçerikİzmir’de kadınlar 25 Kasım’ı alanlarda karşıladı
Sonraki İçerikDersim’de faşizme geçit vermeyeceğiz