İstanbul’da YÖK protesto edildi

Üniversiteler Forumu’nun çağrısıyla aralarında Demokratik Gençlik Hareketi (DGH)’nin de bulunduğu çok sayıda devrimci-demokratik kurum ile üniversite öğrencileri, Taksim Tünel’de bir araya gelerek Galatasaray Lisesi önüne yürüyerek 12 Eylül Askeri Faşist Cuntasının ardından kurulan YÖK’ü protesto etti

İSTANBUL (06.11.2014)- Yürüyüş sırasında “Üniversitelerden Ortadoğu’ya Özgürlük Ve Yaşam İçin Örgütleniyoruz Üniversiteler Forumu” imzalı pankart açılarak YÖK protesto edildi.

‘Gençlik isyanda YÖK’e karşı ayakta’

Yürüyüşte Ali İsmail Korkmaz, Şerzan Kurt, Aziz Ürselendi, Arîn Mirkan ve Suphi Nejat Ağırnaslı (Paramaz Kızılbaş)’nın fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı.

Yürüyüş sırasında kitle, “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak” , “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” , “Gençlik isyanda YÖK’e karşı ayakta” sloganlarının yanı sıra, polis tarafından katledilen üniversite öğrencisi Aydın Erdem, Şerzan Kurt, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan’ın isimlerinin okunmasının ardından “yaşıyor” sloganını attı.  

Üniversiteler ticarethane yerine koyuluyor

Galatasaray Lisesi önünde Üniversiteler Forumu adına yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “YÖK’ün egemenliği altındaki üniversiteler karış karış sermayeye peşkeş çekilmektedir. Üniversitelerde sayısız teknokent, sayısız lüsk mekân varken ne yeterli sayıda yurt var ne de öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği uygun mekânlar. Okulların dört bir yanı inşaat halinde ve bu inşaatlar YÖK eliyle taşeron firmalara verilmektedir. Taşeron, Soma Katliam’ında ve her yerde olduğu gibi üniversitelerde de işçileri öldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz temmuz ayında Ordu Üniversitesi’nde iki, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’de bir işçi ‘iş cinayeti’ne kurban gitmiştir. YÖK, üniversiteleri piyasaya açtıkça üniversitelerdeki sömürü de kat be kat artıyor. Eğitim piyasa ürünü haline geldikçe, eğitimdeki sömürü de aynı şekil de artış gösteriyor.

‘İnşaat işçileri YÖK’e karşı mücadele eden devrimci öğrencilerin yanında’

Basın açıklamasına “İnşaat İşçileri YÖK’e Karşı Mücadelelerinde Devrimci Öğrencilerin Yanında” pankartıyla İnşaat İşçileri Sendikası üyesi işçiler de katıldı. Açıklamanın ardından İnşaat İşçileri Sendikası adına kısa bir konuşma yapıldı. Konuşmada, üniversitelerde gerici faşist uygulamalara karşı örgütlü mücadele önemine dikkat çekilerek, bu mücadelenin sınıf hareketiyle birleşmesi için üniversitelerde İnşaat İşçileri Sendikası tarafından komisyon kurulduğubelirtildi. Konuşmada inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde okuyan öğrencilerin bu komisyonda örgütlenmesi gerektiği ifade edildi.

Önceki İçerik‘Böyle bir davanın saflarında olmaktan onur duyuyorum’
Sonraki İçerikKader Ortakaya faşist T.C. ordusu tarafından katledildi