İzmir’de Kaypakkaya anması

İzmir’de DHF ve Devrimci Hareket’in çağrısıyla Kaypakkaya’yı anma yürüyüşü düzenlenerek “Kaypakkaya’yı savunmak, Soma maden ocağında yaşanan katliamın, Soma Holding, devlet ve onun hükümetinin işbirliğiyle gerçekleştirildiğini net bir şekilde ifade etmektir.” dendi

İZMİR(18.05.2014)-İzmir’de Demokratik Haklar Federasyonu ve Devrimci Hareket’in çağrısıyla ölümsüzlüğünün 41.yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya şahsında mayıs ayı şehitleri anıldı. Konak YKM önünde toplanan kitle “18 Mayıs’ı Unutma Unutturma, Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya, İbrahim Kaypakkaya Yaşıyor Savaşıyor, Devrim Şehitleri Ölümsüzdür, Haki Karer Ölümsüzdür, Dörtler Ölümsüzdür, Şehid Namırın, Soma İşçisi Yalnız Değildir!” sloganlarıyla Sümerbank önüne doğru “Kaypakkaya’yı Savunmak Onurdur” şiarlı pankart, dövizler ve Soma Katliamı’na ilişkin pankartla yürüyüşe geçti. Sümerbank önünde devrim ve sosyalizm mücadelesinde yitirilenler şahsında saygı duruşunun ardından basın açıklamasına geçildi. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

 “Tarih sınıf mücadeleleri tarihidir. Bir yanda ezilen sömürülen halk yığınları, diğer yanda emperyalist kapitalist sistem ve onun sahipleri. Sınıflı toplumların ortaya çıkışından beridir süren bu mücadelenin belki en kanlı ve en zorlu örnekleri üzerinde yaşadığımız topraklarda verilmiştir. Yengi ve yenilgileriyle son derece zengin mücadele tarihine sahibiz. Ülke coğrafyamızda gerek sınıf mücadelesi içerisinde, gerekse ulusal kurtuluş mücadelesinde önemli değerler yaratılmıştır. İşte o tarihlerden biri de 18 Mayıs’tır. Bu tarih komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın Amed işkencehanelerinde katledilişinin, Kürt özgürlük mücadelesinde önemli bir yer edinmiş olan Dörtler’in yine Amed zindanlarında bedenlerini ateşe verişinin, Haki Karer’in hain bir pusuda katledilişinin tarihidir. Kısacası omuz omuza mücadele verilerek can bedeli yaratılmış bir tarihtir 18 Mayıs.

 1973 18 Mayıs’ında Amed işkencehanelerinde kanıyla direnişi yazan Kaypakkaya’nın ardından Ferhat Kurtay ,Eşref Anyık,Mahmut Zengin ve Necmi Önen Kürt ulusunun özgürlük mücadelesi uğruna bedenlerini ateşe vererek 1982 18 Mayıs’ında ölümsüzleştiler.Tereddütsüz ölüme yürüyen ve bir an olsun fedakarlıktan kaçınmayan Dörtler,ezilen Kürt ulusunun elinde birer özgürlük meşalesi olurken;12 Eylül faşizminin yüzüne adeta bir tokat gibi inmiştir.Haki Karer ise 18 Mayıs 1977 yılında Gaziantep’te MİT tarafından planlanan bir pusuda şehit edilmiştir.Dörtler ve Haki Karer Kürt özgürlük hareketinin iradesidir.Zor dönemlerde kendilerini feda ederek Kürt ulusunun özgürlük mücadelesinde önemli bir kilometretaşı olmuşlardır.

 Belirtmek gerekir ki Kaypakkaya’yı savunmak, Soma maden ocağında yaşanan katliamın, Soma Holding, devlet ve onun hükümetinin işbirliğiyle gerçekleştirildiğini net bir şekilde ifade etmektir. Kaypakkaya’nın bilimsel çözümlemesinden çıkan sentezin ifade ettiği gibi bu katliama imza atanlar; daha fazla kâr için işçi ve emekçileri yoksulluğa, düşük ücrete, sağlıksız ve güvencesiz iş ile örgütsüzlüğe mahkûm etmek isteyen, özel mülkiyet dünyasının kutsadığı burjuva zümreleridir. Ve faşist Türk devletinin bu zümreye hizmet etmekten başka bir görevi de yoktur.  

 Kaypakkaya’yı anarken Dersim’de, Zilan’da, Sivas’ta, Reyhanlı’da, Roboski’de, Gezi’de ve son olarak Soma’da katledilenlerin tarihsel öfkesini kuşanıyor ve hesabını sormak için de demokratik haklar mücadelesini daha da büyüteceğimizi ifade ediyoruz.

Bu vesileyle, Kaypakkaya şahsında tüm dünya ve coğrafyamız devrim ve demokrasi şehitlerini bir kez daha anıyor, anılarını mücadelemizde yaşatacağımızı beyan ediyoruz.”

Anmaya Mücadele Birliği ve Partizan da destek verdi.

 

 

 

Önceki İçerik18 Mayıs Kaypakkaya manifestosu için!
Sonraki İçerikDenizli’de Kaypakkaya anmasına polis saldırısı