Kadıköy’de Emekçiler taşeronlaşmaya karşı alanlara çıktı

Kadıköy’de DİSK, Türk-İş, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çağrısıyla “Taşeron ölüm demekti, yasaklansın” şiarıyla yüzlerce emekçi taşeron sistemine karşı miting alanındaydı.

İSTANBUL (25.05.2014)- Kadıköy’de DİSK, Türk-İş, KESK, TMMOB, TTB ve TDB’nin çağrısıyla “Taşeron ölüm demekti, yasaklansın” şiarıyla yüzlerce emekçi taşeron sistemine karşı miting alanındaydı.

Tepe Nautilus ve Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden yürümeye başlayan kitle miting alanına geldi.

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)-Yeni Demokratik Sendikal Birliği (YDSB) üye ve taraftarlarıyla alanda yerini aldı.

Miting programı, Soma Katliamı’nda ve taşeron çalışma koşullarında katledilen bütün işçi ve emekçilerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak başladı.

Sömürünün, zulmün olmadığı bir dünya kurmak için alanlara çıkan emekçilerden ilk konuşmayı Soma maden işçisi Hidayet Merdan Yaptı. Merdan konuşmasında, “Sağlılığımıza değer vermiyorlar bizleri işçi yerinede görmüyorlar. Biz orda köleyiz” diyen Merdan maden ocağına girdiğinde maden işçilerinin 10 dakikada öldüğünü, ölen işçilere maske takılarak yaşadığı gösterilmeye çalışıldığını ve böylelikle kamuoyunu yanıltmaya çalıştıklarını vurguladı. Maden ocağında yangının çıkmasının ardından kimseye haber verilmediğini bu yüzden kurtarma ekibi 1 buçuk saat sonra geldiğini, kimseye haber verilmediğini belirtti.

Yine söz alan Soma maden işçisi Selçuk Çetin, duygulanarak konuşamadı.

Soma Katliamı’nı unutmayacağız- unutturmayacağız

 Soma maden işçisinin ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı konuşmasında, “Soma’da yerin yedi kat dibinde yüzlerce maden işçisi arkadaşımızın kurban olmasına neden olan taşeron düzenine karşı mücadeleyi omuz omuza yükselttiğimiz tüm dostlar tüm mücadele arkadaşlarımız DİSK adına sevgi ve dostlukla selamlıyorum. Günlerdir Türkiye işçi sınıfı, Türkiye halkları Soma’daki işçi kardeşlerine bir söz verdi. Soma’yı unutmayacağız- unutturmayacağız dedik. Soma’yı unutmamak-unutturmamak demek bu taşeron düzenini bu topraklarda silene kadar mücadeleyi yükseltmek demektir” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun ardından Türk Metal 1 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Özben söz alarak “Bu taşeron-bu kapitalist devlet böyle devam ettiği sürece daha nice Somalar daha nice katliamlar yaşanacaktır. 12 yılda 14 bin işçi iş kazaları sonucunda hayatını kaybetti. Sadece 2013 yılında 1.235 iş kazası sonucu hayatını kaybetti” diyen Özben, Türkiye-Kuzey Kürdistan tarihinde 3 bin işçinin katledildiğini belirtti.

Ruhi Su Dostlar Korosu sahne alarak türkülerini kitleyle paylaştı.

Sırasıyla TMMOB ve Türk Tabipler Birliği adına birer konuşma yapılmasının ardından miting sona erdi.

GREİF işçileri miting de kendilerine söz hakkı tanınmadığından Tertip komitesine ve Sendikalara tepki gösterdi. İşçiler taşerona karşı en çok kendilerinin mücadele ettiklerini belirterek bu yüzden kendilerine söz hakkı verilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikEge Üniversitesi öğrencileri adliyede
Sonraki İçerikHalk Cephesi’ne ev baskınları düzenlendi