Kadıköy’de polis saldırısı

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ses kayıtlarının ortaya çıkması üzerine Kadıköy’de toplanan binlerce kişi, yapılan yolsuzlukları protesto eden bir eylem gerçekleştirdi

HABER MERKEZİ (26.02.2014)- Kadıköy Boğa Heykeli’nde “Tayyip İstifa Halk İktidara” pankartı arkasında toplanan binlerce kişi, önce Bahariye Caddesi’ne, sonra Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na, ardından da Altıyol’a yürüdü.

Kitlenin Söğütlüçeşme’de bulunan AKP İlçe Binası’na yürümesi üzerine polis kitleye, gaz bombası ve TOMA’larla saldırdı. Eylemciler polis saldırısına karşı kendilerini, boya dolu şişeler ve taşlarla savundu. Polisin artan saldırısı üzerine kitlenin bir kısmı Bahariye Caddesi’ne bir kısmı da Rıhtım’a çekildi.

Çok sayıda kişi yaralandı

Bahariye Caddesi’nde bulunan Ziraat Bankası’nın camları kırılarak bankadaki eşyalar barikat olarak kullanıldı. Polis Akrep aracıyla Bahariye Caddesi üzerinde toplanan kitleye plastik mermiyle saldırdı. Polis saldırılarında çok sayıda kişi yarandı. Yaralılar arasında gaz fişeği isabet eden Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Sezin Uçar ve foto muhabiri Mürsel Çoban da bulunuyor. Yaralılar hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Eylem sırasında kitle “Hükümet istifa” , “Bu pisliği halk temizler” , “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” sloganları atıldı. Polis ile kitle arasında çatışmalar ara sokaklarda uzun süre devam etti.

Önceki İçerik‘Gökçek rantın ODTÜ Ahmet Atakan’ın yolunda’
Sonraki İçerikİzmir DHF davasında tahliye