Kadıköy’de Özgecan için kitlesel yürüyüş gerçekleştirildi

Özgecan Aslan’ın Mersin’de üç erkek tarafından katledilmesinin ardından dün akşam Kadıköy’de kitlesel bir yürüyüş düzenlendi

İSTANBUL (15.02.2015)- Dün saat 19.00’da Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu’nun çağrısıyla Kadıköy Boğa Heykeli’nde bir araya gelen binlerce kadın, caddeyi trafiğe kapatarak Rıhtım’a yürüdü.  Yürüyüşte erkek egemenliğine ve AKP iktidarına yönelik tepki yansıtılırken, kadın katliamlarının politik olduğuna dair vurgularla kadın mücadelesinin yöntemine ilişkin dövizler taşındı. Yürüyüş sırasında “Özgecan Aslan ölümsüzdür” , “Özgecan’ın hesabı sorulacak” , “Erkek vuruyor devlet koruyor” sloganlar atıldı.   

Rıhtım’da oturma eylemi yapıldı

Rıhtım’da kısa süreli bir oturma eylemi gerçekleştirilmesinin ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada kadın katliamlarının giderek artmasına karşın devletin katliamları önlemek için hiçbir somut adım atmadığı ifade edildi.

Kadınların her geçen gün daha fazla şiddet, taciz, tecavüz ve katliam tehdidi altında yaşamaya mecbur bırakıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: Yapılan tüm düzenlemelerin kâğıt üstünde kaldığı, taciz, tecavüz ve kadın cinayeti davalarında mahkemelerin erkeklik indirimi vermek için yarıştığı, toplumun tüm bunları neredeyse normalleştirdiği, basının haberleri failin ‘gerekçeleriyle’sunduğu bir ülkede erkek şiddetinden, kadın katliamlarından kim sorumlu?

‘Özgecan’ın hesabını soracağız’

Açıklama Meclisin kadın katliamlarını durdurmak için acil toplanması çağrısı yapılarak Özgecan’ın hesabının sorulacağı ve erkek egemenliğine karşı mücadelenin yükseltileceği ifadeleriyle sona erdi.   

Basın açıklamasının ardından kadınlar Kadıköy’ün ara sokaklarında yürüyüşe uzun süre daha devam etti. Yürüyüş sırasında ara sokaklarda da çok sayıda kadın yürüyüşe katılarak ve alkışlarla eyleme destek verdi. Eylem kitlenin yeniden Boğa Heykeli’ne yürümesinin ardından sonlandırıldı.  

 

 

 

Önceki İçerikDKH’den Ankara’da Özgecan için sessiz yürüyüş
Sonraki İçerikKadınlar yaşasın diye!