Kadın örgütleri tecavüz girişimini protesto ett

10 Mart’ta Taksim Mis Sokak’ta bir kadına tecavüz girişimini ve kaçırılma olayını protesto eden kadın örgütleri yaptıkları eylemle yaşanan olayda sorumluların bir an önce cezalandırılması içinde dava sürecinin başlatılmasını talep etti

HABER MERKEZİ (06.04.2013)- 10 Mart sabahı Mis Sokak’ta bir kadına saldırarak tecavüz girişiminde bulunulması ve kadını kaçırılması karşısında polisin hiçbir şey yapmaması yapılan eylemle protesto edildi. Kadına yönelik tecavüz girişimini çevrede bulunan esnaflar seyrederken, yoldan geçen bir kişi saldıranlara müdahale etmiş ancak ona da saldıran erkekler tarafından ağır yaralanmıştı.Tecavüz girişiminde bulunan bir grup erkek, kadını zorla bir araca bindirerek oradan uzaklaşmıştı.

‘Tecavüzü seyreden tecavüze ortaktır’

Mis Sokak girişinde toplanan kadınlar, tecavüz girişiminin yapıldığı yere yürüyerek kadına yönelik saldırıyı protesto etti. Kadınların “Bu sokakta tecavüz var” pankartını açtığı yürüyüş sırasında ellerinde “Tecavüzü seyreden tecavüze ortaktır” , “MOBESE’ler kimi izliyor” , “Polis uyur biz sokaktayız” , “Kadına yönelik şiddete son” yazılı dövizler taşıdı.

“Dikkat tecavüz mahalli” ile “Bu sokakta tecavüz var” yazılamaları yapan kadınlar, yine aynı mesajların olduğu çıkartmaları da duvarlara yapıştırdı.

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında Mis sokakta yaşanan saldırı hatırlatılarak bu saldırının hesabının sorulacağı belirtildi. Açıklamada olay anında polise hemen haber verilmesine karşın, olayın yaşandığı yere birkaç yüz metre mesafede bulunan Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polislerin, yarım saat sonra olay yerine geldiği açıklandı.

Olayı haber yapmayan basın yayın organları protesto edildi

Olayı öğrenen basın emekçilerinin yaşanan tecavüz girişimi ve kaçırılma olayını haber yapmak istediğinin belirtildiği basın açıklamasında, egemen medyanın sessizliğini koruyarak yaşanan olayı görmezden geldiği anlatıldı. Dava sürecinin bir an önce başlatılarak polisin acilen delil toplaması gerektiğinin ifade edildiği basın açıklaması şu ifadelerle sona erdi: “Geceleri ve gündüzleri, sokakları özgürce ve tedirgin olmadan yürümek istiyoruz. Sokaklarda erkek egemen şiddetin normalleştirilmesinin ve bu olayda olduğu gibi şiddete tanık olup da duyarsız kalanların karşısındayız. Çünkü susmak suça ortak olmaktır, bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” 

Yapılan eylem sırasında kadınlar “Geceleri de sokakları da istiyoruz” , “Bağır herkes duysun erek şiddeti son bulsun” , “Güvenlik bahane MOBESE’ler hikaye” , “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı.  

Kadınlar yapılan eylemin ardından Bekar Sokak’a yürürken, kadınların gitmesinin ardından o gün tecavüz girişimi ve kaçırılma olayına seyirci kalan esnafların, kadınların yere yaptığı yazılamaları silmesi ve çıkartmaları sökmesi dikkatlerden kaçmadı.   

 

 

 

Önceki İçerik“Hocama dokunma”
Sonraki İçerikArtvinliler madene karşı