Kadri Çakmak Amed’de polis tarafından katledildi

Amed’in Sur ilçesinde Yoğurt Pazarı denilen bölgede polisler dün akşam saatlerinde gerçekleştirdiği baskında Kadri Çakmak adlı 16 yaşındaki bir çocuğu, başından iki ve göğsünden bir olmak üzere 3 kurşunla vurarak katletti

AMED (17.12.2014)-Ülkemizde polis infazlarının artık hukuksal çerçeveye oturtulmaya çalışıldığı AKP tarafından Meclise gönderilen “İç Güvenlik Yasa Paketi”nin görüşmelerini henüz yapılmadığı ülkemizde, halka yönelik gerçekleştirilecek topyekün saldırıların süreci hazırlanmaya çalışılıyor.

Polis tarafından basına servis edilen görüntülerde yüzü maskeli olduğu iddia edilen Kadri Çakmak polis tarafından katledilirken, görgü tanıklarının ifadeleri ise tam tersi bir duruma işaret ediyor. Görgü tanıklarının ifadesine göre yüzü açık olan Çakmak’ın, yüzü kar maskeli özel harekat polisleri tarafından infaz edildiği kaydedildi. Ülkemizde işkenceleri ve yargısız infazlarıyla halkın belleğindeki faşizan karakterini bütün canlılığıyla koruyan polisin, saldırının gerçekleştirildiği yerdeki kamera görüntülerini alması ve Çakmak’ı taşıyan ambulansın önünü keserek hastaneye götürülmesini engellemesi gerçekliği de polisin katliamdan sorumluluğunu açıkça belli ediyor.   

Kadri Çakmak’ın polis tarafından katledilmesi şöyle gerçekleşti: Amed’de polis baskını sırasında Çakmak, polis tarafından başına iki ve göğsüne bir olmak üzere 3 kurşunla vurularak katledildi. Çakmak, uzun süre polis saldırısının gerçekleştiği yerde ağır yaralı olarak bekletildi. Ambulansta hayatını kaybeden Çakmak Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Çakmak’ın katili polistir

Cenazenin otopsi işlemleri sırasında ANF’ye konuşan Çakmak’ın halası Nurten Çayır, polisin yeğenini infaz ettiğini ve polisin gerçekleştirdiği katliamın tanıklarının da olduğunu söyledi. Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre gece saatlerinde yaşanan çatışmaya polis, gerçek silahlarla saldırdı. Yüzü açık olan ve elinde taş olmayan Çakmak, kar maskeli özel harekat polisleri tarafından zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu ağır yaralanırken, saldırının gerçekleştirildiği yerde uzun süre ağır yaralı olarak bekletildi. Ambulansın önünü kesen polis Çakmak’ın hayatını kaybetmesinde direkt etkili olurken, görgü tanıkları Çakmak’ı yaralı halde alıp ambulansa götürdüklerini ve ambulansta yanlarında son nefesini verdiğini kaydetti.

Polis infazın gerçekleştiği yerdeki kamera görüntülerine el koydu

Öte yandan polis infazının yapıldığı Yoğurt Pazarı’ndaki işyerlerinin kameralarının açık olduğu ve infazın kayıtlarda belli olduğu belirtildi. Polis ise işyerlerinin görüntülerine el koyarak delilleri karartmaya çalıştı.

Polis ilerleyen saatlerde ise ‘Çakmak’ın öldürülmesine ilişkin görüntüleri’ dağıtırken, görüntülerde yüzü maskeli bir kişinin zırhlı polis aracından açılan ateş sonucu vurulduğu görülüyor. Ancak polisin verdiği görüntülerin Kadri Çakmak’a ait olmama olasılığı ve polisin bu tür infazlarda delilleri karartmak için farklı görüntüleri basına servis edebileceği gerçekliği Çakmak’ın ölümünün ardındaki şüpheleri artırdı.      

 

Önceki İçerikGenel seçimlere doğru AKP-Gülen Cemaati dalaşında basın etabı!
Sonraki İçerik19-22 Aralık Hapishaneler Katliamı’nın hesabını soracağız