Polis tarafından Amed’te hedef gözetilerek vurulan ve 14 Nisan’da hayatını kaybeden İlyas Aktaş’ı, katledilişinin 16’ıncı yılında saygıyla anıyoruz.

Halkın Günlüğü gazetesinin önceli olan Halk için Devrimci Demokrasi gazetesinin Amed muhabirliğini yapan İlyas Aktaş burada egemenlerin ve kolluk güçlerinin bütün tehditlerine rağmen devrimci basın geleneğinin bir parçası olarak geri adım atmadı.

İlyas Aktaş polis tarafından katledilmeden bir gün önce yine polis tarafından tehditlere maruz kalmıştı. Tehditlere rağmen devrimci basının gereği olarak hakları için alanları dolduran kitlelerin sesi soluğu olmak için alanlardaydı. Tarihler 30 Mart’ı gösterdiğinde kimyasal silahla katledilen 14 PKK’li gerillanın cenazelerinin verilmemesi üzerine başlayan Amed serhıldanında bu görev bilinciyle barikatların en önündeydi.

Devrimci gazeteciliğin gereğini yapan İlyas Aktaş, haber takibi yaparken bir gün önce tehdit edildiği polisler tarafından hedef gözetilerek başından vurulmuştu.  Ağır yaralanan İlyas Aktaş günlerce hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybederek 14 Nisan 2006 tarihinde ölümsüzleşti.

Devrimci basın susturulamaz!

Tarihte ezen ve ezilen çelişkisi olduğu sürece ezilenlerin meşru mücadelesi de her zaman kendisine yer bulacaktır. Ve bu mücadelede devrimci basın ezilen, sömürülen, her türlü faşist baskıya maruz bırakılan işçi, emekçi ve ezilenlerin sesi soluğu olmuş, devrimci mücadelenin önemli bir mevsizi olarak tarihteki yerini almıştır.

Ezilenlerin safında yer alarak ezilenlerin mücadelesini, sesini ve soluğunu tüm baskı ve engellemelere rağmen kararlıca sürdüren özgür basında dün olduğu gibi bugünde yoluna daha fazla dayanışma ve daha fazla birleşik mücadele ruhu ile devam edecektir.

Halkın Günlüğü emekçileri olarak katledilişinin 16’ıncı yılında yoldaşımız İlyas Aktaş’ın devrimci anısı önünde saygıyla eğilirken ona sözümüz halkların özgürlük ve kurtuluş mücadelesinin basın cephesinden sesi soluğu olmaya devam ederek devrimci basın bayrağını ileriye taşımaktır.

Önceki İçerikAlmanya’nın Ludwigsburg ve Frankfurt kentlerinde 50. yıl panelleri gerçekleştirildi
Sonraki İçerik“Önderimiz İbrahim Kaypakkaya yoldaşın önderliğinde başlayan savaşımımız büyük değerlerler ve tecrübeler yaratarak sürmektedir”