‘Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler yaşıyor savaşıyor!’

Ankara’da Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler için anma yapıldı. Yapılan yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı

ANKARA (19.05.2015) – Diyarbakır zindanlarında 1973 yılında katledilen Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya ile  Haki Karer ve Dörtler Ankara’da yapılan eylemle anıldı.

Ankara Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen yüzlerce kişi komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı, Haki Karer’i ve Dörtleri anmak için Sakarya Caddesi’ne doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi. Demokratik Haklar Federasyonu (DHF), 78’liler Girişimi, ESP, Devrimci 78’liler, BDSP, Halkevleri, HDP, EMEP, SDP, Partizan’ın katılımıyla gerçekleşen eylemde İbrahim Kaypakkaya’nın, Haki Karer’in ve Dörtlerin fotoğrafları taşındı. Kalabalık kitlenin Sakarya Caddesi’ne ulaşmasının ardından kitle adına bir basın açıklaması okundu. Basın açıklamasını okuyan Denizcan Murat açıklamada, devletin Kaypakkaya korkusunun devam ettiğini söyleyerek, Kaypakkaya’yı ananların ve fikirlerini savunanların onlarca yıl hapis cezası ile yargılanıp tutuklandıklarını ifade etti. Devletin Kaypakkaya korkusunu büyütmeye devam edeceklerini belirte Murat açıklamada Kaypakkaya’nın yaşamına ve fikirlerine de yer verdi. 

Murat ayrıca Diyarbakır zindanlarında 17 Mayıs 1982 yılında teslim alma ve yıldırma politikalarına karşı bedenlerini tutuşturan Dörtler’in Kürt özgürlük mücadelesinin gelişmesinin ve yaygınlaşmasının adı olduklarını da söyledi. Haki Karer’in yaşamına ve mücadelesine de değinen Murat, 18 Mayıs şehitlerinin, işçilerin, kadınların, Hes’lere ve yağmaya karşı mücadele eden köylülerin mücadelesini büyüttüklerini söyledi.

Açıklama sonrası sivil polisler dövüldü

Basın metninin okunmasının ardından anma söylenen ezgiler ile bitirildi. Kitle anma sona erdikten sonra HDP’ye dönük yapılan saldırıları protesto etmek için Güvenpark’ta toplanan kitlenin yanına geçmek istediği anda sivil polisler tarafından eylemcilerden birine dönük bir saldırı gerçekleşti. Saldırı sonrası sivil polislere tepki gösteren kitle sivil polisleri döverek alandan uzaklaştırdı.   

Önceki İçerikDersim’de 18 Mayıs anması
Sonraki İçerikSarıgazi’de kitlesel Kaypakkaya anması