Kocaeli E Tipi’nde tutsaklar koğuşları ateşe verdi

Kocaeli E Tipi Hapishanesi’nde kötü koşullarda tutulan tutuklu ve hükümlüler, dün akşam koğuşlardaki eşyaları ateşe vererek direnişe başladı

HABER MERKEZİ (24.10.2014)- Kocaeli E Tipi Hapishanesi’nde tutulan tutsaklar, hapishanede koşulların düzeltilmesi için yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalması ve yaşanan hak gasplarına dikkat çekmek için dün gece saat 21.00’de koğuşlardaki eşyaları ateşe vererek isyan başlattı. Yangına itfaiye ekipleri müdahale ederken, eylem saat 23.45’de tutsakların taleplerinin karşılanması için yetkililerle yapılan görüşmelerin ardından sona erdi.  

Tutsakların talepleri kabul edildi

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, tutuklu ve hükümlülerin bazı talepleri olduğunu belirterek, “Öncelikle bu bir isyan değildir. Bazı talepleri oldu. O talepleri aldık. Aileler endişelenmesin, tüm mahkumlar koğuşlarına girdi. Herhangi bir yaralı yok, sadece koğuşlara tahribat verdiler” dedi.

Başsavcısı Mustafa Küçük, Kocaeli’ndeki tüm hapishanelerde 5 bin hükümlü ve tutuklu bulunduğunu belirterek bunlardan 800’ünün bu hapishanede olduğunu söyledi. Küçük, şehir merkezindeki E Tipi Hapishanesi’nin aslında kapatıldığını ancak bu hapishanede bulunan tutuklu ve hükümlülerin diğer hapishanelerde yer olmadığı için nakledilemediğini ifade etti.

 

Önceki İçerikKobanê’nin doğu ve güney cephelerinde şiddetli çatışmalar devam ediyor
Sonraki İçerikKontra güçler yine sahnede!