Köln’de Ermeni Soykırımı paneli

Ermeni Soykırımı’nın 100. Yılında Almanya’nın Köln şehrinde panel düzenlendi

ALMANYA (13.04.2015) – Tarihi Ermeni soykırımının yüzüncü yıl dönümü dolayısı ile Avrupa’nın onlarca merkezinde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Çeşitli demokrat ve ilerici kurumların gerçekleştirdikleri etkinliklerde Ermeni soykırımı lanetlenirken, yeni soykırımların olmaması için halkların tarihlerinden doğru dersler çıkartarak birlikte mücadele etmelerinin zorunluluk olduğu vurgulandı.

Avrupa’da gerçekleştirilen etkinliklerden biride Almanya’nın Köln şehrinde yapıldı. Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu’na bağlı Köln Demokratik Haklar Derneği’nin düzenlediği panele konuşmacı olarak Araştırmacı Erdal Emre ve Gazeteci-Yazar Anjel Dikme katıldılar. Ermeni soykırımında yaşamını yitirenler başta olmak üzere insanlık tarihinde tüm soykırım ve katliamlara uğramış halklar adına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Dernek adına kısa bir açılış konuşması yapıldı.

‘Bireyler tarihsel yüzleşme yaşamalı’

Panel de ilk sunumu Anjel Dikme gerçekleştirdi. Esas olarak kendi ailesi üzerinden somut paylaşımlarla Ermeni soykırımını anlatan Anjel Dikme, Sason da ailesi üzerinden yaşanılanları örneklerle anlatarak Soykırıma dair belirlemeler yaptı. Soykırımın siyasal yanından ziyada esas olarak birey ve toplumların nasıl birbirine karşı barbarca saldırılarda bulunduğunu ve düşmanca yaklaştıklarını anlatarak önce bireylerin tarihsel yüzleşme yaşamaları gerektiğinin altını çizdi. Dikme’nin özellikle soykırımda kadınlara uygulananlara dair anlattığı örnekler tüm soykırım, katliam ve savaşlarda esas olarak kadınların hedef alındığını ve büyük dramların yaşandığını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Devrimci bir kopuş; Kaypakkaya

İkinci konuşmacı olan Erdal Emre ise Soykırımın tarihsel arka planı başta olmak üzere, Osmanlı devleti ve Alman emperyalizmi başta olmak üzere, diğer emperyalist güçlerin çıkar ilişkileri bağlamında soykırımda oynadıkları rolleri de ele alan geniş kapsamlı bir sunum yaptı. Soykırım tarihsel arka planını somut örneklerle tarihsel kronolojik bir sıralamayla anlatan Emre, Soykırımın ekonomik ve politik arka planına dair vurgular yaptı. Sosyalist hareketin Ermeni soykırımına yaklaşımlarını da ele alan Emre, özellikle Türkiye sosyalist hareketinin esas olarak İttihat ve Terakki zemininden beslendiğini, bundan kopamadığını ve bu problemli yanlardan kaynaklı Ermeni soykırımı başta olmak üzere, diğer tüm soykırım ve katliamlara karşı esasta şoven ve geri bir yaklaşım içinde olduklarının altını çizdi.

Bu realiteye rağmen sosyalist hareket içinde Kaypakkaya’nın tüm bu tarihsel meselelerde devrimci ve oldukça ileri bir yaklaşım ortaya koyduğunu belirterek, Kaypakkaya’nın bu anlamda bir ışık olduğunu ve aynı zamanda devrimci bir kopuş olduğunu belirtti. Bunlarla beraber Osmanlı devletinin Soykırımda İslam bayrağı altında Kürtler başta olmak üzere (Hamidiye alayları gibi) birçok milliyetten ve inançtan insanları soykırımda seferber ederek kullandığını belirtti. Son olarak ise Ermeni soykırımı başta olmak üzere yaşanan tüm tarihsel süreçlerden doğru dersler çıkartarak geleceği ileri biçimde inşa etmek gerektiğinin altını çizerek sunumunu sonlandırdı.

Panel katılımcıların soruları ve fikirlerinin ardından toparlama yapıldıktan sonra sona erdi.

 

 

Önceki İçerikKadıköy’de aday tanıtım mitingi (Foto-Haber)
Sonraki İçerikSoma katliamının ilk duruşması yapıldı