Londra’da Proletarya Partisi’nin 50. Kuruluş yılı vesilesiyle TKP(ML)’den MKP’ye Bu Tarih Bizim” şiarıyla kutlama yapıldı. Etkinliğe MLKP, TKP/ML, Kürt Ulusal Hareketi ve Halk Cephesi katılımları ve mesajları ile destek verdi. 

MLKP mesajında, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın 49. Ölümsüzlük yılında onun mücadele mirasına sahip çıkacağının vurgusunu yaptı. MLKP mesajda son olarak “50. yılında silahlı mücadelesini kesintisiz yürüten MKP’nin şanlı mücadele tarihini selamlıyoruz” dedi. 

TKP/ML ise yaptığı açıklamada, “50. yılımızı paylaştığımız MKP’nin kuruluşunu selamlıyor, birlikte mücadele yürütmenin coşkusuyla etkinliğinizi tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Halk Cephesi ise mesajında “İbrahim Kaypakkaya’nın 49. Ölümsüzlük yılı ve MKP’nin 50. Kuruluş yılını en içten devrimci duygularımızla selamlıyoruz” diye belirtti.

HBDH milyonların özlemidir, saldırılar nafile!

Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) adına yapılan sözlü açıklamada ise Güney Kürdistan’a yapılan saldırıların, Halkların Birleşik Devrimci mücadelesiyle püskürtüleceğinin ve halkların özlemi olan HBDH’ın ise kendisini, MKP’nin 50. yılında ki mücadele kararlılığının inancı ve iddiasıyla ileri, daha da ileri taşıyacağı ifade etti!

Ermeni Soykırımı’nın hesabı sorulacak

Halk Kurtuluş Ordusu gerillalarının görüntülü mesajı etkinlikte gösterildi. HKO komutanları, gerilla mücadelesinin önemine ve MKP’nin kazanma şiarıyla silahlı mücadeleyi büyüterek ilerletme azmine dikkat çekti. Mesajda, “Özellikle İbrahim yoldaşın Türkiye-Kuzey Kürdistan’ın sosyo-ekonomik yapısındaki tespitleri, Kemalizm ve faşizm tespiti, BPKD vurgusu gibi ayrım noktaları partimizin üzerinden yükseldiği temelleri oluşturmuştur. Bugün ise partimizin önderliğinde Sosyalist Halk Savaşı Stratejisi çerçevesinde kırlarda, HKO bünyesinde gerilla mücadelemiz devam etmektedir. Kapitalist sosyo-ekonomik yapıyla beraber kimi misyon ve görevlerinde değişiklikler geçirse de gerilla kır şehir diyalektiğine uygun olarak kazanma ruhuyla konumlanmıştır” ifadelerini kullanan HKO gerillaları, Ermeni Soykırımını lanetlerken hesabının sorulacağının mesajını verdi ve mücadeleyi büyütmek için ezilen halkları saflarında birleşmeye çağırdı..

Etkinlik müzik dinletisiyle kuvvetli bir coşku, sloganlar ve marşlar eşliğinde son buldu.

Önceki İçerik1 Mayıs’ı Karşılarken; Hafızamız Tarihselliğini, Tutumumuz İçeriğini Yaşatır
Sonraki İçerikKadın Mücadelesi ve Kadın Mücadelesinin Geliştirilmesi Üzerine Notlar-2