Maçoğlu: Halkımızı Dersim’e bekliyoruz

Dersim-Ovacık belediyesi bir açıklama yaparak, Ovacık’ta düzenlen 1.Uluslararası sanat festivaline yasak getirilmesini protesto etti. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Ovacık belediye başkanı F.Mehmet Maçoğlu, yasağa rağmen bütün halkı Dersim’e ve festivali sahiplenmeye çağırdı

 DERSİM(23.07.2017)- Dersim’de tüm hazırlıkları tamamlanan 17’inci Munzur Kültür ve Doğa Festivalinin Tunceli Valiliği tarafından yasaklanmasının ardından Ovacık Belediyesi tarafından 24-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan ‘1’inci Uluslararası Ovacık Sanat Günleri’ güvenlik gerekçesiyle ilçe kaymakamlığı tarafından yasaklandı. 

Kaymakamlığın kararını değerlendiren Ovacık Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, müzikten ekolojiye, felsefeden güzel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kadın atölyesinden çocuk atölyesine kadar yapmayı planladıkları atölye çalışmalarının ilçe kaymakamlığı tarafından izin verilmediğini söyledi. 

“Valilik ve Kaymakamlığın şartlarını kabul etmedik’’

Maçoğlu açıklamasında;  hazırlamış oldukları programlarının kaymakamlık tarafından kabul edilmediğini, , programı bir gün içine sıkıştırılarak kapalı alanda yapmalarının dayatıldığını söyledi.  Şölen havasında kutlamayı düşündükleri festivali kapalı alana hapsedilmesini kabul etmediklerini anlatan Maçoğlu,  kendilerine dayatılan şeyin sanatın ruhuna aykırı olduğunu kaydetti. 

Kültür ve sanat faaliyetlerinin güvenlik yasağına takılmasını doğru bulmadıklarını belirten Maçoğlu  “Alternatif alanlar yaratacağız. Aydınlarımızı, sanatçılarımızı, yoldaşlarımızı ve tüm halkımızı festival varmış gibi Dersim’e Ovacığa gelsinler” çağrısında bulundu.

 

Önceki İçerikÖzgürlüğe muhtaç ve mahkûmuz! – Temel Demirer
Sonraki İçerikSitemize erişim engeli