Malatya E Tipi’ndeki açlık grevine destek eylemi

Malatya E Tipi Hapishanesi’nde devam eden açlık grevine destek vermek üzere Malatya’ya giden aileler, 9 MKP dava tutsağının sürgün edildiğini öğrendi. Bu gelişme üzerine hapishane önünde  Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB) tarafından bir basın açıklaması düzenlenerek tutsakların taleplerinin kabul edilmesi istendi

MALATYA (31.10.2013)- Malatya E Tipi Hapishanesi’nde tutulan MKP dava tutsakları, hapishane yönetiminin keyfi uygulamalarına karşı TKP/ML dava tutsaklarıyla birlikte açlık grevine başlamıştı. Tutsakların açlık grevine başlamasının ardından 9 MKP dava tutsağı, açlık grevine devam etmeleri nedeniyle başka hapishanelere sürgün edildi.

Adalet Bakanlığı tarafından Malatya E Tipi Hapishanesi’nden sürgün edilen tutsakların gönderildiği hapishaneler şunlar:

Malatya E Tipi Hapishanesi’nde tutulan MKP dava tutsaklarından Baran Onur Doğan, Murat Aygül ve Kurtuluş Derman Sivas E Tipi Kapalı Hapishanesi’ne, Ekin Sabur, Aydın Karaboğa ve Emre Selcan Elbistan E Tipi Kapalı Hapishanesi’ne, Özdal Bozkaya, Bülent Keser ve Mustafa Aytaç ise Elazığ E Tipi Kapalı Hapishanesi’ne sürgün edildi.  

Hapishanede keyfi uygulamalar devam ediyor

Tutsakların açlık grevine girdiğinden haberini olan aileler kapalı görüş olacağını öğrenerek 29 Ekim günü tutsaklara destek vermek için Malatya’ya gitti. Ancak tutsakların sürgün edildiğini öğrendi. Aileler tutsaklarla yaptığı görüşmelerde hapishanede açlık grevinin halen devam ettiğini öğrendi. Hapishanedeki keyfi uygulamaların kesintisiz olarak devam ettiğini öğrenen aileler adına Yeni Demokrasi Aileleri Birliği (YDAB), 30 Ekim günü Malatya E Tipi Hapishanesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, faşist T.C. devletinin Osmanlı’dan bu yana baskı, imha ve inkar politikalarını devam ettirdiği belirtilerek ülkemizdeki hapishaneler gerçekliğinin bu özde devam eden iktidar anlayışının bir sonucu olduğu ifade edildi. Tutsakların en temel insan hakları ve talepleri için tecrit politikalarına karşı mücadelede kararlı olduğunun belirtildiği basın açıklamasında, TKP/ML ve MKP dava tutsaklarından 16 tutsağın katılımıyla süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlatıldığı ve tutsakların talepler karşılanıncaya kadar açlık grevine devam edileceği anlatıldı.

Tutsakların talepleri açıklandı

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verilerek tutsakların talepleri açıklandı:

“1-) Haftalık iki saat olup bir saate indirilen spor hakkının tekrar iki saate çıkarılması.

2-) Kırılan masa, sandalye gibi demirbaş kapsamına giren eşyaların yenilenmesi için gereken masraf tutsaklardan temin ediliyor. Demirbaş ücretlerinin tutsaklardan alınmaması.

3-) Ziyaretçilere yönelen, ince arama adı altında cinsel taciz, çıplak arama saldırılarından vazgeçilmesi.

4-) Sohbet hakkı, hapishanede koğuş sistemi mevcut diye hiçbir şekilde tanınmamaktadır. Sohbet hakkının tanınması.

5-) Mahkeme ve hastane sevklerinde ters kelepçe takılması ve kelepçeli muayeneye son verilmesi.

6-) Tutsakların taktığı saatlerin zorla çıkarılması saldırısından vazgeçilmesi.

7-) Açık görüş alanına askerin sokulması uygulamasından vazgeçilmesi.

😎 Hasta tutsakların hastaneye götürülmeyerek hapishane revirinde tedavi yerine işkence yapılmasına son verilmesi.”

Tutsakların talepleri kabul edilsin

Basın açıklamasında hapishanede sürdürülen açlık grevine aileler olarak destek verileceği, tutsakların direnişinin ailelerin direnişi olduğu ifadeleri kullanıldı. Açıklamada yaşanacak olumsuz bir durumda Malatya E Tipi Hapishanesi yönetimi ile Adalet Bakanlığı’nın sorumlu olacağı söylenerek tutsakların taleplerinin kabul edilmesi istendi.

Basın açıklaması sırasında aileler, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” , “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları attı.

 

Önceki İçerikMKP dava tutsakları Malatya E Tipi’nden sürgün edildi
Sonraki İçerik‘Esenyurt’u unutmadık unutturmayacağız’