Mersin’de coşkulu 8 Mart yürüyüşü

Mersin Kadın Platformunun çağrısı ile bir araya gelen kadınlar 8 Mart dolayısıyla yürüyüş ve miting düzenledi

MERSİN (02.03.2015)- Özgecan şahsında katledilen kadınlara atfedilen mitinge Demokratik Kadın Hareketi (DKH)  üye ve taraftarları da “Cinsel, Ulusal, Sınıfsal Sömürüye Karşı Özgürleşmek İçin Örgütlü Mücadeleye “ pankartı ile katıldılar. Mitingde sık sık “Jin,jiyan ,azadi”, “Özgecan’ın hesabı sorulacak”, “Biji berxwedana jine” sloganları atıldı.

Saat 11.00’de Forum AVM önünde toplanan kadın ve politik kitle örgütleri buradan Tevfik Sırrı Gür Stadı yanındaki miting alanına yürüdü.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı miting saygı duruşu ile başladı.

Mersin Kadın Platformu adına konuşan Behice Ürün kadınları katliamlara karşı isyan büyütme çağrısında bulunurken, Nursel Aydoğan Kobane direnişi ile birlikte kadın özgürlük mücadelesinin neler yarattığının görüldüğü vurgusunu yaptı.

Bunların ardından bir konuşma yapan Figen Yüksekdağ ise “Kadınlar geri çekilmeyecek , daha ileriye gidecek ve onların iktidarını kadınlar yıkacak” dedi.

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından Meral Tekçi ve Grup Nidal’ın seslendirdiği şarkılar ile miting sona erdi.

 

Önceki İçerikDHF: Devrimci irade teslim alınamaz
Sonraki İçerikÇıplak Ayaklı Çoban Çocuk Mahmut Alınak