Metal işçilerinin direnişini sahiplenelim büyütelim

14 Nisandan beridir Bursadaki Renault fabrikasında direnişte olan işçiler, direnişlerini daha üst bir aşamaya taşıyarak 14 Mayıs gecesi tüm vardiyalarda üretimi durdurdu

HABER MERKEZİ (15.05.2015) – Türkiye-Kuzey Kürdistan’da irili ufaklı işçi direnişleri yaygınlaşarak devam etmektedir. Vahşi kapitalist sömürü,güvencesiz çalışma koşulları ve ucuz işgücüne karşı ülkenin bir çok yerinde çeşitli iş kollarında grevler ve direnişler yaşanmaktadır. İşçi sınıfına yönelik kapsamlı saldırılar ve buna karşı örülen direnişler göstermektedir ki  sınıf hareketindeki canlanma ve direnişler önümüzdeki süreçte artarak devam edecektir.

Öncesi olmakla birlikte, Greif direnişi ile fitillenen ve Ocak 2015’ de  Metal işçilerinin greviyle alevlenen işçi sınıfı direnişleri kesintisiz olarak ve dahada yaygınlaşarak devam etmektedir. Özellikle Ocak ayında Metal işçilerinin büyük grevi ve direnişi uzun yıllardan sonra sınıf hareketi açısından tarihi bir adımı ifade etmektedir. Onlarca işkolunda binlerce işçinin grevi ve direnişi emek hareketine yeni bir soluk ve ivme kazandırmıştır.

Renault işçileri direnişte

Ülkenin en önemli otomobil fabrikalarından biri olan ve yaklaşık beş bin işçinin çalıştığı Bursa’da ki Renault fabrikasında yaklaşık bir aydır devam eden direniş yeni bir boyut kazanarak devam etmektedir. MESS’le yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinin olumusz sonuçlanması üzerine 14 Nisan’dan beridir çeşitli düzeylerde direnşte olan Renault işçileri direnişlerini dahada büyüterek ileri bir aşamaya taşıdılar.

Taleplerinin karşılanmaması üzerine direnişlerini bir üst aşamaya taşıyan Renault işçileri 14 Mayıs günü üretimi durdurdular. 14 Mayıs gecesi giriş ve çıkış vardiyalarındaki tüm işçiler üretimi durdurarak Renault fabrikasında hayatı adeta felç ettiler. Yeni günede direnişle giren işçilere Bursanın çeşitli iş kollarında çalışan işçilerden de kitlesel sahiplenme ve dayanışma geldi. Binlerce işçi Renault fabrikasına gelerek sınıf dayanışmasını yüksletti. Bursadaki  Delphi, Coşkunöz, Valeo, Mako, Tofaş ve Maysan Mandonun da aralarında bulunduğu onlarca fabrikadan işçiler Renaulta gelerek direnişi sahiplendiler. İşçilerin yanısıra aralarında DHF’nin de bulunduğu Bursadaki bir çok devrimci ve demokratik kurumda Renault direnişini sahiplenmek  ve dahada yaygınlaştırmak için fabrika önünde işçilerle birlikte direnişte yer almaktadırlar.

 

 

Önceki İçerik‘Mayıs’ın kızıl görkemiyle kavgada yitirdiklerimizi anıyoruz’
Sonraki İçerikMKP/HKO gerillaları 24 Nisan’ı selamladı!