‘Miting yasağını tanımıyoruz 28 Aralık’ta Kadıköy’deyiz’

İstanbul Valiliği, 28 Aralık’ta Kadıköy’de “Bir arada İstanbul’u ve Marmara’yı savunuyoruz” şiarıyla düzenlenmesi planlanan mitingi yasaklarken, İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması yasağı tanımadıklarını ve Anayasal haklarını kullanarak Kadıköy’de olacaklarını açıkladı

HABER MERKEZİ (23.12.2014)- İstanbul Valiliği, 28 Aralık’ta Kadıköy’de düzenlenmesi planlanan “Marmara’yı Savunuyoruz Mitingi”ni yasakladı. İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması tarafından düzenlenecek miting,”Ormanına, bostanına, zeytinine, suyuna, parklarına, mahallelerine, evlerine sahip çıkarak direnenleri” bir araya getirmeyi amaçlıyordu.

Miting yasağına tepkiler gecikmedi

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, 28 Aralık’ta Kadıköy’de yapılacak, “Marmara’yı Savunuyoruz Mitingi”nin İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasına ilişkin yaptığı açıklamada, yasağı tanımadıklarını ve Anayasal haklarını kullanarak Kadıköy’deki mitingi düzenleyeceklerini açıkladı.

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, Marmara’da rant uğruna doğanın ve kentlerin talan edilmesine karşı başlattığı mücadele kapsamında, 28 Aralık Pazar günü “Marmara’yı Savunuyoruz Mitingi”ni düzenlemeye hazırlanıyor. Marmara Bölgesi’nin dört bir yanında devam eden hazırlıklar devam ederken, İstanbul Valiliği’nin Kadıköy’deki mitingi yasaklama kararı tepkiyle karşılandı. 

Mitinge ilişkin basın toplantısı düzenlendi

Miting komitesi, İstanbul Makine Mühendisleri Odası Konferans Salonu’nda mitinge dair basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay ile çok sayıda akademisyen ve bilim insanı katılarak destek verdi. 

Marmara Bölgesi’nde doğanın ve kentlerin rant uğruna nasıl talan edildiği anlatıldı

Miting Tertip Komitesi adına açıklama yapan Çiğdem Çidamlı ve Avukat Can Atalay, Marmara Bölgesi’nde doğanın ve kentlerin rant uğruna nasıl talan edildiğini anlatan bir slayt eşliğinde sunum yaptı. Ardından “Marmara’yı Savunuyoruz Mitingi”nin çağrı videosu gösterildi.

Video gösteriminin ardından “Marmara’yı Savunuyoruz Mitingi” Tertip Komitesi adına Av. Can Atalay, hazırlanan basın açıklamasını okudu. Av. Atalay, 200’ün üzerinde yaşam savunucusu, platform, siyasi parti, demokratik kitle örgütü, aydın, sanatçı, akademisyen ve bilim insanının “Marmara Kent ve Doğa Mitingi” için çağrı yaptığını ve çağrı yapan kurumların sayısının her geçen gün arttığını belirtti.

‘Doğayı savunanlar olarak Kadıköy’de olacağız’

Av. Atalay, açıklamada şu ifadelere yer verdi:”Zeytinini, suyunu, kıyısını, korusunu koruyanlar; ormanına, bostanına, tarım alanlarına sahip çıkanlar; şehirleri, garları, parkları, mahalleleri, meydanları, okulları, hastaneleri için direnenler; yerin yedi kat altında ve üstünde çalışırken hayat mücadelesi verenler olarak, Marmara Kent ve Doğa Mitingi’nde buluşacağız. Yırca’nın köylüleri ve Validebağ’ın valideleri; Haydarpaşa Garı’nı savunanlarla Körfez’i ve Yalova’yı savunanlar; Bursa’da termik santrallere karşı duranlarla Karabiga’yı savunanlar; mega projelere dur diyenlerle İğneada’yı savunanlar; Erdek Körfezi’ne sahip çıkanlarla Sapanca göl kalsın diye mücadele edenler artık bir aradayız. Artık hepimiz İstanbul’dan başlayıp dalga dalga tüm bölgeye yayılan ve insan, ağaç, bitki, hayvan demeden, hepimizin nefesini kuşatan dehşet verici yağma ve yıkım planını çok daha net bir resim olarak görüyoruz.”

Marmara’yı yağma planının yaratacağı etki değerlendirildi

Sermaye ile AKP iktidarının parça parça yıkımlarla çıkardığı büyük Marmara yağma planının, Marmara için geri dönüşsüz bir yıkım anlamına geleceğini vurgulayan Av. Atalay, bu projelerin suları kurutacağını, tarım topraklarını zehirleyeceğini, mahalleleri rant alanı haline getireceğini, kentlerde ve kırlarda yaşayan emekçilerin mahallelerinden ve köylerinden edileceğini, sürgün edilenlerin, maden ocaklarında ve inşaatlarda işçi katliamlarında kurban edileceğini vurguladı.

Av. Atalay 28 Aralık’ta yapmayı planladıkları “Marmara’yı Savunuyoruz Mitingi”nin İstanbul Valiliği tarafından yasaklandığını belirterek, “İstanbul Valiliği, İstanbul’da miting kürsüsü kurulabilecek alanların, Kuzey Ormanlarını ve Marmara’yı tehdit eden 3. Havalimanı inşaatını sürdüren Cengiz İnşaat tarafından yapılan Maltepe dolgu alanı ve tarihi Yarımada’nın siluetini bozan Yenikapı dolgu alanı olduğu yanıtını vermiştir. Marmara’yı, sahilleri, kıyıları yağmaya karşı savunmak için yapılan bir mitingin kente ve doğaya karşı birer suç oluşturan bu alanlarda yapılması, öncelikle mitingimizin özü gereği mümkün değildir” dedi.

’28 Aralık’ta Anayasal hakkımızı kullanarak Kadıköy’de olacağız’

Yasak kararını tanımadıklarını ve mitingi düzenleyeceklerin açıklayan Av. Atalay, şu ifadelerle konuşmasına devam etti: “İstanbul Valiliği’ni bu şakacı tutumu nedeniyle kutluyor; ancak kendilerini Yırca’nın anneleri, Validebağ’ın valideleri ve tüm yaşam savunucuları olarak akla ve sağduyuya davet ediyoruz. Bizler 28 Aralık Pazar günü saat 12.00’de, izne tabi olmayan ve Anayasal bir hak olan kürsüsüz kitlesel yürüyüş ve basın açıklaması hakkımızı kullanmak için Kadıköy’de olacağız. Ellerimizde dövizlerimiz, dilimizde şarkılarımız ve sloganlarımızla; Kadıköy’de bir şenlik kurar gibi yaşamı ve özgürlüğü savunacağız. Çünkü yaşam diktatörlük tanımaz. Çünkü orman, su, ağaç ve şehir, özgürlük ister. Çünkü yaşam betona kapatılamaz; meydan betona sürgün edilemez. Çünkü yaşamı savunmak, özgürlüğü savunmaktır.”  

Atalay, Edirne’den İzmit’e, Çanakkale’den Bursa’ya, İğneada’dan Sapanca’ya, Okmeydanı’ndan Gebze’ye, Taksim’den Sefaköy’e tüm Marmara halkını yaşamı savunmak için 28 Aralık’ta Kadıköy’de düzenlenecek mitinge çağırdı.

 

 

Önceki İçerikTursun ailesine Baran’ı katleden polis için haciz kararı
Sonraki İçerikManavgat’ta Kobanêlilere ırkçı saldırı düzenlendi