MKP gerillalarının davası sonuçlandı

16 Kasım 2012’de Ovacık’ta yakalanan 24 MKP gerillası hakkında ayrı ayrı açılan davalardan 5 MKP gerillasının davası sonuçlandı. Duruşmada 5 MKP gerillasına ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis ‘cezaları’ ile 30’ar yıl 2’şer ay hapis ‘cezaları’ verildi 

HABER MERKEZİ (19.12.2013)-16 Kasım 2012’de Ovacık’ta yakalanan 24 MKP gerillası hakkında ayrı ayrı açılan davalardan, 5 MKP gerillasının davasının 13 Aralık’ta görülen duruşmasında karar açıklandı. Duruşma sonunda 5 MKP gerillasına ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis ‘cezaları’ ile 30’ar yıl 2’şer ay hapis ‘cezaları’ verildi.

Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Tokat T Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan MKP gerillaları Adem Çelik, Emre Selcan, Sevinç Sönmez, Bahar Demir ve Baran Onur Doğan video konferans sistemiyle katıldı.

Dosyaya ilişkin mütalaasını 3 Eylül’de mahkemeye sunan cumhuriyet savcısı, kovuşturmanın genişletilmesine yönelik talepleri bulunmadığını belirterek, tutukluluk durumunun devamını istedi.

MKP gerillalarına ağır ‘cezalar’ verildi

Duruşmada dosyayı inceleyen mahkeme heyeti, araştırılması gereken başka bir konu kalmadığına iddia ederek davayı karara bağladı. Mahkeme heyeti, MKP gerillalarına “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma veya bulundurma, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması ve yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bir kişiyi öldürmeye teşebbüs” iddialarıyla ağır ‘cezalar’ verdi.

Davası görülen 5 MKP gerillasına, “örgüt adına eylemlere katılarak anayasayı ihlal” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis ‘cezaları’ verildi. Bununla birlikte mahkeme heyeti 5 MKP gerillasına, “jandarma personeli Y.T.’yi yaraladıkları” iddiasıyla 16’şar yıl, “yasak nitelikli silah bulundurdukları” iddiasıyla 7 yıl 6’şar ay, “tehlikeli maddeleri bulundurdukları” iddiasıyla da 6’şar yıl 8’er ay hapis ‘cezaları’ verdi. Bunlara ek olarak 15 bin lira da para cezası verildi.
Tutuklu diğer MKP gerillaları ise davaları başladığı günden bu yana esas hakkında savunma yapmadı. Mahkeme, diğer MKP gerillalarının duruşmasını ocak ayına erteledi.

Mahkeme Ocak ayına ertelendi

Ovacık’ta yakalanan MKP gerillalarının davalarından biri de 18 Aralık’ta Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 24 MKP gerillasının dava dosyaları ayrılarak görülüyor. Duruşmaya Tokat T Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Ferhat Yalçın, Yusuf  Selvi, Erdal Garip ve Eren Batmaz ile Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Erdi Sidar, Hıdır Bakır ve Selçuk Çelik videokonferans sistemiyle katıldı. Videokonferans sistemiyle duruşmaya bağlanan tüm tutsaklar mahkeme huzurunda ifade vermek istediklerini ve dava dosyalarının birleştirilmesi talep etti. Tutsaklar bu talepleri yerine getirilmediği sürece esas hakkında savunma yapmayacaklarını açıkladı.

Yine aynı davadan birlikte yargılanan Elazığ E Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Özdal Bozkaya ile Elbistan E Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Ekin Sabur ve Aysel Koç ise verdikleri dilekçelerde, duruşmaya videokonferans sistemiyle bağlanmak istemediklerini, mahkeme huzurunda ifade vermek istediklerini ve dava dosyalarının birleştirilmesi talep etti.

Mahkeme heyeti duruşmayı 22 Ocak 2014 tarihine erteledi.

 

Önceki İçerikFIRAT AKSA Dersim’de hak ihlallerine devam ediyor
Sonraki İçerik’19-22 Aralık Katliamı’nı unutmadık unutmayacağız’ (Foto Haber)