MKP/HKO gerillalarından 2. Geyiksuyu Festivali’nde eylem

Bu yıl 2. düzenlenen Geyiksuyu ve Çevre Köyleri Festivali ‘nde halk siyanürle altın aramalara karşı yürüyüş gerçekleştirirken akşam düzenlenen konser programında yer alan Grup Munzur şarkılarıyla halkı coşturdu. Konser sırasında alana gelen MKP-HKO gerillaları  “Şan ve şeref olsun 3. Kongremize” pankartını asarak halka HKO saflarına katılma çağrısı yaptı

DERSİM (31.07.2014)- Bu yıl 2. Düzenlenen Geyiksuyu ve Çevre Köyleri Festivali dün yürüyüş, panel ve konser etkinlikleriyle tamamlandı. Aralarında Demokratik Haklar Federasyonu (DHF)’nun de olduğu devrimci demokratik kurumların da katılarak stant açtığı festival kapsamında düzenlenen panelin yanı sıra yürüyüş ve konser etkinlikleri yapıldı. 

Geyiksuyu halkı siyanürle maden aramalara karşı yürüdü

Civar köylerden ve ilçelerden yoğun katılımın sağlandığı festival kapsamında gündüz bölgede siyanürle altın aramalara karşı bir yürüyüş gerçekleştirildi. “Dersim Geyiksuyu-Sin Köyü’nde Siyanürlü Maden Aramaya Hayır” pankartını taşıyan kitle, “Dersim’de baraj istemiyoruz” ,  “Doğama, suyuma yaşamıma dokunma” , “Siyanürlü maden aramaya hayır” sloganlarıyla yürüdü. Yürüyüşün sonunda Geyiksuyu Çevre Köyleri Dayanışma ve Doğayı Koruma Derneği adına yapılan açıklamada siyanürle altın işletmeciliğiyle suyun, havanın ve toprağın kirletileceği belirtilirken, halkın bu şekilde topraklarından göç ettirilmeye zorlanılacağı kaydedilerek şu ifadelere yer verildi: “Sin (Deşt), Kızılveran, Mamles üçgeninde 80000 hektarlık alanda (milli parkın iki kat büyüklüğünde) katil Rio Tinto  Şirketi arama ve işletme ruhsatı almıştır. Arama faaliyetlerini sonlandırmış, işletme aşamasına geçmiştir. Dünyanın genelinde yaptığı gibi işletme faaliyetlerini yerli taşeron şirketlere yaptırmaktadır. Ucuz işgücü sömürüsü ve yerel halkı ikna etmede avantaj sağlamak için bu taktik kullanılmaktadır. Yeterli olumlu koşulların oluşmasına çalışılmaktadır. Halkın örgütlü gücü parçalandığında ve güvenlik koşulları oluştuğunda şantiyelerini kurmakla işe başlayacaklar. Kalekol ve karakol yapımındaki amaçlarından birisi de budur. Bu mücadelede yalnız değiliz. Onlarca kurum tarafından karşı örgütlenme çalışmaları devam etmektedir. Bu kurumlarımızla ve halkımızla koordineli ve süreklilik arz edecek örgütlü mücadelenin oluşturulması zorunluluktur. Topraklarımıza dönme amacımızın gerçekleşmesi bir tek bu saldırının bertaraf edilmesiyle mümkündür”.

Açıklama Dersim’de mücadele eden bütün devrimci, demokratik ve yurtsever kurumlara, Geyiksuyu halkının mücadelesine omuz verme çağrısının ardından sona erdi. Yürüyüşe DHF de destek verdi.

“Bir tek Munzur Vadisi Milli Park’ı için böyle bir talan kararı alındı”

Konser etkinlikleri başlamadan önce “Çevre Sorunları” konulu bir panel düzenlendi. Panelde konuşan Avukat Barış Yıldırım mevcut kanun ve yönetmeliklere göre Milli Parklar Kanunu’nun 14. Madde çerçevesinde tabi kaynakların kullanılmasının yasak olduğunu, ancak yine de barajlara izin verildiğini vurgulayarak  “Türkiye’de 40 tane Milli Park var. Ancak bir tek Munzur Vadisi Milli Parkı için böyle bir talan kararı alındı. Hükümet üstün kamu yararını sadece enerjiye dayamış durumda. Halkın inançları, düşünceleri, ekosistem göz önünde bulundurulmadan sadece enerji ihtiyacı göz önünde bulundurularak bu projeler hayata geçirilmeye çalışılıyor. Herkes barajlara hayır diyor. Herkes üstün kamu yararının barajlara, ekolojik kırıma değil, Munzur’un özgür akmasınadır diyor” dedi.  Panelde Munzur Çevre Derneği Üyesi Ali Barmağı ve  TMMOB Üyesi Cemalettin Küçük de birer konuşma yaptı. Panelin ardından Pülümür, Dersim Merkez, Mazgirt, Pertek, Hozat üzerinden Geyiksuyu’na gelen ve buradan Ovacık’a geçmeyi planlayan Munzur’a Pedal ekibi festival alanına geldi. 

MKP-HKO gerillalarından seferberlik çağrısı

Konser programı devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından Ermenistan’dan gelen Ermeni Halk Dansları topluluğunun sergilediği dans gösterisi ilgiyle izlendi. Konser programında ilk olarak Şenol Akdağ, Pınar Aydınlar, Grup İsyan Ateşi, Erdoğan Emir sahne aldı. Festivale katılan Ovacık Demokratik Halk Dayanışması adına Ovacık Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu da festivali selamlayan bir konuşma yaparak Rojava ve Filistin halklarının mücadelesine vurgu yaptı. Festivale Hozat Belediye Başkanı ve Dersim Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul da katıldı. Grup Munzur sahne almadan önce DHF’liler ellerinde İbrahim Kaypakkaya dövizleriyle alana yürüdü. Grup Munzur kavga türküleriyle halkı coşturdu. Bu esnada alana gelen Maoist Komünist Partisi- Halk Kurtuluş Ordusu gerillaları konser alanına “Şan ve şeref olsun 3. Kongremize” MKP-HKO imzalı bir pankart astı. Halkla birlikte devrim andı içen gerillalar halkı HKO saflarında Sosyalist Halk Savaşı’na katılmaya çağırdı. Büyük bir coşku ve alkışlarla karşılanan gerillalar seferberlik çağrısının ardından, konser alanından güvenli bir şekilde ayrıldı.

 

Önceki İçerikCemaat ‘operasyonunda’ gözaltına alınan 11 polis tutuklandı
Sonraki İçerikİsrail ateşkeste sivil halkı hedef aldı:17 ölü 160 yaralı