MKP’den Çekmeköy eylemine ilişkin açıklama

Maoist Komünist Partisi (MKP) Merkez Komitesi-Siyasi Büro, elimize e-mail yoluyla ulaşan “Burjuva basında ilgili haberlere konu olan silahlı eylem, Partimize bağlı Partizan Halk Güçleri (PHG) tarafından gerçekleştirildi!” başlığını taşıyan bir açıklama yayınladı. Bu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (14.02.2015)-PHG militanlarını silahlı eylem coşkusuyla selamlıyoruz!

Partimiz önderliğindeki silahlı güçlerin şehirler örgütlülüğünü temsil eden Partizan Halk Güçleri (PHG)  İstanbul Çekmeköy’de İlhami Yıldırım ve özel şoförüne yönelik cezalandırma eylemi gerçekleştirdi.  PHG militanlarının bu eylemi burjuva basında özellikle eylemin hedefi olan İlhami Yıldırım’ın Binali Yıldırım’ın kardeşi olmasına dikkat çekilerek yer almıştır. Cezalandırma eylemimizin Binali Yıldırım’la bir bağlantısı bulunmamaktadır. Ki, eylemimizin sebepleri uygun zaman ve şartlarda daha sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır!

PHG militanlarının gerçekleştirdiği cezalandırma eylemi bazı teknik problemler nedeniyle istenen hedefe ulaşamadı. PHG kadro ve militanları eyleme yönelik ayrıntılı çalışma ve hazırlıklarını neredeyse kusursuza yakın yürütmesine karşın, eylemlerini yarım bırakan “silahın ihanetiyle’’ karşılaştı. Silahın tutukluluk yapması ve yedek silahın her eylemde tedbir olarak bulunması gerekliliğinin “unutulup’’ ihmal edilmesi yani profesyonel eylem donanımı olarak ikinci silahın bulunmamasından ötürü eylem hedefine tam olarak ulaşamamıştır.

Partimiz yukarıdaki bu değerlendirmeyi eylemin “başarısız’’ kalması nedeniyle halkımıza karşı bir özeleştiri anlamında yapar. Şüphesiz ki, bahsini ettiğimiz “başarısızlık’’ militanlarımızın askeri yetenek ve vasıflardaki başarısızlığı değildir. Bilakis militanlarımız devrimci cüret ve eylem yeteneği konusunda yetkin oldukları tartışma götürmez bir doğrudur. Ne var ki, profesyonel donanım ve planlamada kısmi eksiklikler söz konusudur ve “başarısızlık’’ da buradan ileri gelmektedir. Eylemin gerçekleştirilmesinde özellikle zaman ve mekân seçimi, eylem planlamasının iyi yapıldığını gösterir. Eylem anında yaşanan aksiliklere karşın, militanlarımız sorunsuz olarak ve bu anlamda başarıyla geri çekilmiştir.

En önemlisi de silahlı eylem mantalitesinin benimsenerek sürdürülmesi ve eylem gerçekleştirme pratiğinin kararlı olarak gündemde olma realitesidir. Düzen içi yasalcı reformizm ve tasfiyeci iklim bunca kuvvet ve nüfuza sahipken, militan devrimci duruş ve çizginin silahlı eylem temelinde temsil edilmesi başlı başına bir başarı, umut verici devrimci bir direnç olarak küçümsenemez derecede olumludur. Bu vesileyle PHG ve militanlarını yoldaşlık heyecanıyla selamlıyor, silahlı eylemdeki başarılarına inancımızın tam olduğunu bildiriyoruz.

PHG’nin kararlı militanları tutukluk yapan silahı çalıştırmak ve eylemlerini hedefine ulaştırmak için gerekli çabayı sarf etse de silah çalışmamış, dolayısıyla militanlarımız geri çekilmek zorunda kalmıştır. Tetik defalarca düşürülmesine-iğne çakılmasına karşın silahın patlamamasını merminin çürüklüğünden ileri gelen durum olduğunu kavrayan militanlarımız, zaman sorunundan dolayı geri çekilmeyi haklı olarak doğru bulmuştur. Ancak partimizin tarihi şahittir ki, görülecek bir hesabımız varsa, o hesap eninde sonunda mutlaka görülmüştür!

Kaypakkaya yoldaşın ihbarcısı Cafer öğretmen on yıllarca sonra da olsa cezalandırılmıştır. Behzat Firik yoldaşı katleden kulaksız yüzbaşıyla onlarca sene sonra da olsa görülmemiş olan hesap görülmüştür. Hasan Ben ve Yeter Koç yoldaşların ihbarcısıyla hesabımız unutulmamış, onlarca sene sonra hesaplaşma gerçekleştirilmiş ve ihbarcı unsur gerektiği gibi ölümle cezalandırılmıştır. Kısacası, sorulacak her hesap mutlaka sorulacak ve hiçbir hesap yarım kalmayacaktır.

Partimiz önderliğindeki HKO ve PHG gerçekleştirdiği silahlı eylemlerde olduğu gibi, gerçekleştirecekleri silahlı eylemlerle de halk kitlelerine umut olmaya devam etmektedir, edecektir! PHG militanlarını gerçekleştirdikleri mütevazı eylemden dolayı bir kez daha selamlarken, isabetli silahlı eylemin toparlayıcı ve örgütleyici özelliğini kullanmada başarı inancımızı bildiriyoruz.”

                                                                          

 

 

Önceki İçerikSGK Okmeydanı’nda katledilen Uğur Kurt’tan belge istedi
Sonraki İçerikGazi’de gerici eğitim sistemine karşı boykot yürüyüşü