MLKP savaşçısı Oğuz Saruhan sonsuzluğa uğurlandı

Kobanê’deki direniş sırasında şehit düşen MLKP savaşçısı Oğuz Saruhan (Algan Zafir), Mardin’in Derik ilçesine bağlı Şêx Ahmet Köyü’nde, binlerce kişinin katıldığı törenle sonsuzluğa uğurlandı  

HABER MERKEZİ (02.01.2014)- Kobanê’de 30 Aralık 2014’de IŞİD üyeleriyle yaşanan çatışmada hayatını kaybeden Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Oğuz Saruhan (Algan Zafir), Urfa’nın Viranşehir Devlet Hastanesi’nden alınarak doğum yeri olan Mardin’in Derik ilçesine bağlı Şêx Ahmet Köyü’nde binlerce kişi tarafından karşılandı.

Saruhan’ın cenazesi omuzlarda taşındı

Cenaze törenine Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Sultan Ulusoy, HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Suphi Necat Ağırnaslı’nın babası Hikmet Acun, ESP, HDP, DBP, MEYADER, Barış Anneleri Meclisi ve Eğitim Sen üyeleri de katıldı.

MLKP ve YPG imzalı “Kobanê şehidi Oğuz Saruhan ölümsüzdür” pankartın açıldığı törende

Saruhan’ın cenazesi omuzlarda taşındı. Yürüyüş sırasında PKK lideri Abdullah Öcalan, Kobanê’de direniş sırasında şehit düşen YPG, YPJ ve MLKP savaşçılarının fotoğrafları ile PKK ve MLKP bayrakları taşındı.”Yaşasın devrimci dayanışma” , “Oğuz yoldaş ölümsüzdür” , “Bijî berxwedana Kobanê” sloganlarıyla köy mezarlığına ulaşan kitle, “Çerxa Şoreşê” marşını hep bir ağızdan söyledi.  

Saruhan Kobanê direnişinde ölümsüzleşti

Törende konuşan Sultan Ulusoy, Rojava ve Kobanê direnişinde hayatını kaybedenleri anarak genç komünist bir işçi olan Oğuz Saruhan’ın Kobanê’ye giderek direnişe katıldığını belirterek şunları söyledi: “Disiplini ve fedakârlığıyla yoldaşlarının ve siper yoldaşlarının gönlünü fethetti. O’nun bu duruşu geldiği işçi sınıfı tavrına çok uygundur. Komünist bir işçi olarak adanmışlığı, kendini ortaya koyuşunun en güzel örneği oldu” dedi.  

Saruhan için taziye çadırı

Gülser Yıldırım da devrimci dayanışmanın önemine vurgu yaparak, “Bu ülkedeki ezilenler özgürleşecekse bunun tek yolu devrimci dayanışma ve birlikten geçer” dedi. Cenaze töreninde Suphi Nejat Ağırnaslı (Paramaz Kızılbaş)’nın babası Hikmet Acun da yaptığı konuşmada, “Son uykusuna dalan bu çocuk Kürtlerin büyük uyanışının, özgürlüğünün zaferinin bir nişanıdır. Kürtlerin özgürlüğü Türklerin de özgürlüğüdür. Rojavanın özgürlüğü, Ezidinin, Süryaninin, Arabın özgürlüğüdür. Bu çocuklar bunun için savaşıyor. Bunun için sonsuz uykularına dalıyorlar” dedi. 

Törende Oğuz Saruhan’ın babası Enver Saruhan’ın yanı sıra, Sibel Bulut’un ailesi de cenaze törenine mesaj göndererek “Saruhan’ın mücadelesi bizim mücadelemizdir” dedi.

Cenaze töreninin ardından kitle, Saruhan için açılan taziye çadırına gitti.  

 

 

 

 

Önceki İçerikAKP- Cemaat çatışması 14 Aralık‘la devam ediyor!
Sonraki İçerik‘Tutsaklar onurumuz ve davamızın simgesidirler!’