Mollaköy Kültür Sanat ve Doğa Festivali gerçekleştirildi

Erzincan’da 26 Temmuz’da düzenlenen Mollaköy Kültür ve Doğa Festivali halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi

DERSİM (29.07.2014)-“Kültürel asimilasyona yozlaştırma politikalarına doğa katliamlarına ve yaşam alanlarımızın daraltılmasına karşı Mollaköy Kültür Sanat ve Doğa Festivali’nde buluşalım! Kültürümüze, kimliğimize, dilimize ve doğamıza sahip çıkıyoruz!” şiarıyla gerçekleştirilen Mollaköy Kültür Sanat ve Doğa Festivali, halkın yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Doğa katliamlarına, yağma ve talan politikalarına karşı mücadele vurgusu

Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve Mollaköy halkının çağrısıyla gerçekleştirilen festivalde, Erzincan’da var olan doğa katliamlarına, yağma ve talan politikalarına vurgu yapılarak devletin bu politikalarının ancak ve ancak örgütlü mücadeleyle aşılabaileceğine dikkat çekildi.

Erzincan’a bağlı Üzümlü, Kemah ve Tercan’da devam eden HES projelerinin, İliç’teki siyanürle altın aramanın ve kentsel dönüşüm projesi kapsamında Çağlayan Girlevik Şelalesi bölgesine yapılan TOKİ konutlarının yeni rant alanları yaratılması ve doğa tahribatı noktasındaki öneminin belirtildiği konuşmalarda, halka ve doğaya yönelik bu saldırılara sessiz kalınmaması gerektiğine vurgu yapıldı. Yine kültürel yok sayma politikalarına karşı Mollaköy halkının kendi kimliğine sahip çıkacağı ve çıkması gerektiği belirtildi.

Ovacık ve Mazgirt Belediye Başkanları doğa tahribatına karşı mücadeleye çağırdı

Konuşmacı olarak festivale katılan Ovacık ve Mazgirt Belediye Başkanları Fatih Maçoğlu ve Tekin Türkel’in konuşmaları festivale katılanlar tarafından ilgiyle dinlendi. Doğanın tahribatına karşı Ovacık ve Mazgirt’te neler yapıldığına değinen belediye başkanları çözümün mücadele olduğunu vurguladı.  

Sahnede Grup Munzur’a yoğun ilgi

Festivalde Grup Munzur, Şenol Akdağ, Mehmet Özcan, Yılmaz Çelik, Abdal Haluk Tolga İlhan ve yerel sanatçılar sahne aldı. Özellikle etkinliğin sonunda sahne alan Grup Munzur’un seslendirdiği “İbrahim yoldaş” türküsünü halk hep bir ağızdan söyledi. Grup Munzur, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganıyla halk tarafından alkışlarla karşılandı.

Mollaköy halkı festivalin örgütlenmesinin Erzincan açısından önemli bir mevzi olduğuna dikkat çekerek daha da büyütülüp süreklileştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Halk daha önce Erzincan’da yapılmayan bu tarz bir etkinliği gerçekleştiren DHF’ye teşekkür etti.     

Önceki İçerikDHF: Cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot ediyoruz
Sonraki İçerikİsrail Siyonizminin iki günlük katliam bilançosu: 1120 ölü