Müslim: Kobanê üzerinde uluslararası bir konsept var

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim yaptığı açıklamada Kobanê’yi savunmak için silah istediklerini ancak parayla dahi silah verilmediğini kaydederek “Kobanê üzerinde uluslararası bir konsept var” dedi

HABER MERKEZİ (06.10.2014)- IŞİD’inKobanê’ye yönelik saldırıları giderek artarken YPG/YJA güçlerinin ve halkın direnişi sürüyor. PYD Eşbaşkanı Salih Müslim yaptığı açıklamada IŞİD’in saldırılarının giderek şiddetlendiğini belirterek bütün uluslararası güçleri Kobanê saldırıları hakkında bilgilendirdiklerini ancak kimsenin sesini çıkarmadığını söyledi. ANF’ye konuşan Müslim ,“YPG, YPJ ve Kobanê halkı büyük bir inançla bu saldırılara karşı direniyor. Halkımız büyük bir fedakarlıkla, büyük bir direniş içerisinde. Herkes bu direnişi görmeli ve Kobanê’ye sahip çıkmalı”  dedi.

“Biz silah istiyoruz. Ama parasıyla bile vermiyorlar”

IŞİD’in  ağır silahlarla kente saldırdığını belirten Müslim “ Yaşadığımız bu çağda, halkımız katliamlarla karşı karşıya ama bütün dünya adeta iş birliği yaparcasına susmuş. Dakika, dakika her şey onların gözü önünde yapılıyor. Kimse bir şey yapmıyor. Biz silah istiyoruz. Ama parasıyla bile vermiyorlar. Şu anda Kobanê üzerinde uluslararası bir konsept var.“ dedi.

“Halkımız her tarafta ayağa kalksın” 

T.C.’nin sınırda nöbette olan halka saldırılarını kınayan Müslim  “İnsanlar oradaki akrabalarını merak ediyor onun için sınıra yığılmış. Bu insanlara vahşi bir şekilde silah ve gaz ile saldırıyorlar. DAİŞ’in füzeleri bu tarafa düşüyor, insanlar ölüyor. Ama hala DAİŞ ile iş birliği var“ şeklinde tepki gösterdi. Bütün uluslararası kuruluş ve güçlerini Kobanê konusunda bilgilendirdiklerini belirten PYD Eşbaşkanı Müslim, sözlerini şöyle sürdürdü:“ Görüştüğümüz bütün güçler, ‘bize haklısınız’ diyorlar. Ama kimse sesini çıkarmıyor. ABD de Kobanê etrafında bazı DAİŞ mevzilerinin bombaladı. Ancak yetersizdir bunlar. ABD ciddi değil. Eğer ciddi olsaydı bu böyle olmazdı. Kısa sürede bunları püskürtürdü.” Kürt halkına seslenen Müslim ,“Kim ne yapacaksa şu anda yapsın. Halkımız her tarafta ayağa kalksın”  dedi.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikKobanê’de çatışmalar sabaha kadar sürdü
Sonraki İçerikDHF Okmeydanı’nda Kobané halkıyla dayanışma çadırı kurdu