Nubar Ozanyan sonsuzluğa uğurlandı

Rojava’da şehit düşen TKP/ML üyesi TİKKO savaş generali Nubar Ozanyan, Rojava’da yoldaşlarının intikam ve devrim sloganları eşliğinde ölümsüzlüğe uğurlandı

HABER MERKEZİ (28.08.2017)- Özgür Gelecek’in yaptığı habere göre; Filistinden Karabağ’a, Başur’dan Rojava’ya bir kavga neferi olan TKP/ML’nin seçkin üyesi TİKKO’nun savaş generali Nubar Ozanyan(Orhan) Rojava’nın Derik kentinde yapılan askeri törenle ölümsüzlüğe uğurlandı.  Derîk’te bulunan hastaneden Ozanyan’ın cenazesi savaşçılar tarafından omuzlara alınarak cenaze aracına bindirildi.

Ozanyan’ın cenazesi, törenin yapılacağı Xebat Derik Şehitliği’ne araç konvoyu ile getirildi. Cenaze törenine TKP/ML-TİKKO, YPG, YPJ, MLKP, MLKP-KKÖ, THKP-C MLSPB, BÖG, IRPGF, Ezidi Kadın Hareketi (TAJÊ), Ağustos Partisi, SYPG, Kongreya Star ve Şehit Aileleri Kurumu da katıldı.

 

Törende TKP/ML-TİKKO adına konuşan Cemil Amed, “Nubar Ozanyan Ararat’ın yoksul, hakarete uğramış çıplak bir evladıydı. Soykırıma uğramış Ermeni halkının acılarını Ararat’a yükselten bir devrim köprüsüdür. Nerede bir zulüm, acı ve özgürlük kavgası varsa Nubar Ozanyan oradadır. O özgürlük, devrim nasıl yapılırdı bize yüreği ve inancıyla gösterdi. 40 yıllık hayatında onun bir ceketi bile olmadı, onun sadece devrim ve özgürlük sevdası vardı. Nubar Ozanyan yoldaş ölümsüzdür” dedi.

 

MLKP adına konuşan Paramaz Tolhildan ise “Emekçiliği ve yaşamdaki fedai duruşuyla genç yoldaşlarına öğretmen olan Orhan yoldaş Ermenistan’dan Rojava topraklarına kadar Dersim’den Gare alanına kadar sürekli hep öncü rolü oynamıştır” diye belirtti. İbrahim Kaypakkaya’dan aldığı geleneği yükselterek genç kuşaklara taşıdığını söyleyen Tolhildan, Tüm şehitlerimizin ve Orhan yoldaşın hesabını dört bir yandan, Dersim’den Rakka cephelerine kadar soracağımızın sözünü halklarımıza veriyoruz. Yaşasın Rojava devriminiz. Şehit namirin” diye konuştu.

 

BÖG adına konuşan Imera Fera Yeşilgöz “Nubar Ozanyan’ın, inandığı Kaypakkaya çizgisinin sarsılmaz savunucusu olduğunu vurgularken “İbrahim Kaypakkaya’nın önderlik ve yoldaşlık çizgisini kendisinde bütünleştirerek ilericiliğin temsiliyetini oluşturmuştur” dedi.

Yeşilgöz, “Mücadeleye tıpkı kendisinden önce ölümsüzleşen yoldaşlarımızın yaptığı gibi tüm varlığı ile katıldı. Katılımı, işçi sınıfı ve ezilen halkların kurtuluş kavgasına bir davet, devrimciliğin, kendindenciliğe keskin bir itiraz, ölümsüzlüğü nasıl bir yaşam sorusunun bir cevabı oldu. Ölüm hiçbir zaman ürkütmemişti onu. Kavganın en ön saflarında yer tutması ve bunun bedelini çok ağır ödemiş olması bir rastlandı değildir. En görkemli direnişleri gerçekleştirerek sessizliğini yeryüzünün sesiyle bozmuştur” diye belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından tören sona erdi.

Önceki İçerikMKP/HKO’dan Ovacık muharebesine ilişkin açıklama!
Sonraki İçerikKCK: Başlarına çuval geçirebilir, basının önüne çıkarabilirdik