Okmeydanı’ndaki Suruç eylemine polis saldırdı (Yenilendi)

Okmeydanı’nda Urfa Suruç’ta halka yönelik saldırıların ve IŞİD çetelerinin katliamlarını protesto edildiği eyleme polis saldırdı.  Polis saldırılarına karşı MKP/PHG, YDG-H ve diğer devrimci örgütler havai fişek ve molotofkokteyleriyle karşılık verdi

İSTANBUL (05.10.2014)- Okmeydanı’nda Urfa Suruç’ta sınır hattına yürümek isteyen halka yönelik saldırıların ve IŞİD katliamlarını protesto edildiği bir eyleme polis saldırdı. Maoist Komünist Partisi/ Partizan Halk Güçleri (MKP/PHG), Yurtsever Devrimci Gençlik-Hareketi ve diğer devrimci örgütler Okmeydanı girişine barikatlar kurarak polisle çatıştı. Polis çok sayıda akreple mahalleye saldırarak girmeye çalışması üzerine militanlar polisi uzun bir süre Okmeydanı içine girmesini engelledi. TOMA, akrep ve bölgeye gelen çevik kuvvet otobüsleri militanların attığı molotof kokyetleriyle yandı.

Polis Okmeydanı’nı gaza boğdu

Polis akrep araçlarıyla Fevzi Çakmak Caddesi’nden ara sokaklara ve evlere gaz fişekleriyle saldırırken, kitle havai fişek ve molotofkokteyleriyle karşılık verdi. Polis, Mithat Paşa Caddesi, Kuru Çay Caddesi ve Piyale Paşa Caddesi başta olmak üzere ara sokakları gaza boğdu. Polis saldırısında atılan gazlar kitle üzerinde boğulma etkisi yarattı. Polisin azgınca saldırması üzerine ara sokaklara çekilen kitle, uzun bir süre daha çatışmaya devam etti.

Eylem sırasında “Yıkacak faşist devleti Partizan Halk Güçleri” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” , “Yaşasın partimiz Maoist Komünist Partisi” , “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak” sloganları atıldı.

Önceki İçerikHPG’den HKO gerillalarının cenazelerine ilişkin açıklama
Sonraki İçerik“Biz hayatta kalma savaşı veriyoruz” ( Röportaj)