ORÇEV: Talan ve yağmada dur durak yok, sırada Gürgentepe var

Ordu Çevre Derneği, Gürgentepe’de yeni bir maden sahası hazırlığıyla doğanın ranta ve yağmaya açılmasına karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Gürgentepe ilçesinde yeni bir maden sahasının ihale hazırlığının yapıldığını belirterek, “Ordu’nun her tarafı talana ve yağmaya açılıyor” dedi. Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, “Artık talan ve yağmada durdurak yok. Bu nedenle tüm ekoloji grupları birlikte hareket etmeli. Hatta yetmez, diğer STK ve partiler tek vücut olmalı, fiili mücadele vermeli” diye seslendi.

ORDU’NUN HER TARAFI TALANA AÇILIYOR
Türkiye genelinde maden sahalarının hızla çoğaldığına dikkat çeken Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Artık Ordu’nun her tarafı delik değiş edilecek. Fatsa’daki durum her tarafta görülecek. Fatsa’daki altın madeni sürecinde altını çizerek vurgulamıştık. Bu başlangıç, devamı gelecek diye. Fatsa, Ünye’den sonra, Fatsa-Perşembe-Gürgentepe hattı ihale edildi. Kabadüz-Altınordu ilçeleri mahallerinde çinko-kurşun madeni, yetmedi Altınordu, Ulubey, Kabadüz, Mesudiye’de 9 maden sahası ihale edildi. Şimdi de Gürgentepe’de Işıktepe-Direkli- Okçabel-Tepeköy arasında maden sahası ihale aşamasında. Gürgentepe’deki alan daha önce de ihale edilmiş ancak şirket çalışmaya başlayamadığı için ruhsat 12.04.2012 tarihinde iptal oldu. Şimdi MAPEG sayfasında 08.10.2020 tarihinde yeniden ihale edilecek maden sahası kapsamına alındı. Bundan sonra yenileri de olacak. Yani Ordu’nun her tarafı talana ve yağmaya açılıyor.” dedi.

“BİRBİMİZİ SEYREDEREK KAZANAMAYIZ”
Gönül Ordu Çevre Derneği olarak doğaya, yaşam alanlarına yönelik saldırılara karşı hukuksal ve fiili mücadeleyi sürdürdüklerini ifade eden Gönül, “Artık sorunu yaşayanlar birlikte olmalı. Birbirimizi seyrederek kazanamayız. ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ demek kendi sonumuzu hazırlar. Fatsa’da mücadele ederken bunu yaşadık. Ders çıkarmalıyız ve ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’ anlayışıyla hareket etmeliyiz. Biliyoruz ki, Gürgentepe son saldırı değil. Yenilerini de göreceğiz” dedi.

“DAVA AÇTIK, YETMEZ”
Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak da, “Ordu Çevre Derneği’nin içinde olduğu Ekoloji Birliği bileşenleri olarak 9 adeti Ordu’da olan Türkiye genelinde 766 maden sahasının ihalesinin iptali için dava açtık. Dava süreci devam ediyor. 766 maden sahası öncesi ve sonrasında da yeni maden sahaları ilan edildi. Artık talan ve yağmada durdurak yok. Bu nedenle tüm ekoloji grupları birlikte hareket etmeli. Hatta yetmez, diğer STK ve partiler tek vücut olmalı, fiili mücadele vermeli” dedi.

“YENİ MADEN ENERJİ YASA TASARISI İPTAL EDİLMELİ”
Şu an Meclis’te “Torba Yasa” kapsamında olan maden ve enerji yasa tasarısının tehlikeli durum oluşturduğuna değinen Özbucak, “İlimizde her yerde yeni maden sahaları ilan ediliyor. Bu durum tüm illerde var. Şu an Meclis gündeminde olan maden ve enerji yasa taslağı da ilan edilen ve edilecek olan sahalarda şirketlerin daha kolay çalışmasını öngörüyor. Yani Fatsa’daki altın madeni şirketi başta olmak üzere, tüm maden ve enerji şirketlerine yol temizliği anlamını taşıyor. Bu nedenle maden sahalarının iptaline yönelik mücadelemizi Meclis’teki maden ve enerji yasa teklifinin geri çektirilmesi için de harcamak zorundayız. Ekoloji Birliği olarak bu konuda etkinlere, kampanyalara başladık” diye konuştu. (Ordu/EVRENSEL)

Önceki İçerikOyuncu Hikmet Karagöz hayatını kaybetti
Sonraki İçerikOrdu’da maden protestosuna müdahale: 6 kişi gözaltına alındı