‘Ovacık ve Mazgirt’te yaşanılır bir dünyanın kapısını aralıyoruz’

Demokratik Haklar Federasyonu Ankara’da DHF’li Mazgirt ve Ovacık Belediyeleri ile dayanışma etkinliği düzenlendi

ANKARA (29.03.2015) – Demokratik Haklar Federasyonu Ankara örgütlülüğünün Mazgirt ve Ovacık Belediyeleri için düzlediği dayanışma etkinliği dün saat 15.00’deİnşaat Mühendisleri Odası’nda başladı. Etkinliğe Mazgirt ve Ovacık Belediye başkanlarının yanı sıra Hozat Belediye başkanı ve Dersim eski milletvekili Şeraffettin Halis’te katıldı.

Birçok sanatçının katılımıyla gerçekleşen etkinlikte konuşmacı olarak söz alan araştırmacı-yazar Temel Demirer Ovacık ve Mazgirt’in kendi evi olduğunu belirtti. Bu belediyelerle omuz omuza olmanın yeni bir geleceğin inşa edilmesi demek olduğunu ifade eden Demirer diğer tüm belediyelerde olan rüşvet ve yolsuzluğun bu belediyelerde olmadığını belirtti. Demirer konuşmasını Mao Zedung’un “üç şeyden öğreniriz birincisi düşmanlarımızdan,  ikincisi yenilgilerimizden, üçüncüsü kitlelerden”  ifadeleri ile sonlandırırken Kaypakkaya’dan Mazgirt ve Ovacık’a uzanan serüvenin yenilgilerinden öğrenerek bu aşamaya geldiğini belirtti.

Toprağına geri dön!

Araştırmacı-yazar Temel Demirer’in konuşmasından sonra sahneye Yüz Çiçek Kültür Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren kadın grubu Alamor çıktı. Alamor’dan sonra söz alan Mazgirt Belediye başkanı Tekin Türker konuşmasında “çözüm” sürecinde Dersim’in birçok köyüne kelekollar yapıldığını, baraj ve HES’lerin devam ettiğini belirti. Türker bu saldırılara karşı herkesi birlik olmaya çağırırken Dersimlilerin kendi topraklarına geri dönmelerini istedi. Konuşmasın devamında Türker Dersim coğrafyasının halka ihtiyacı olduğunu ve ilerleyen zamanlarda ise halkın Dersim coğrafyasına ihtiyacı olacağını ifade ederken Dersim coğrafyasına sahip çıkılmasını istedi. İç güvenlik paketinin meclisten geçtiğine de değinen Türker saldırıların her geçen gün artacağını söyledi.

Belediyecilik anlayışlarının da şeffaflık olduğunu belirten Türker bu şeffaflığın yapılan harcamaların ve giderlerin herkesin göreceği şekilde duvara asılması olduğunu ancak bunu bütün belediyelerin yaptığını söyledi. Kendi şeffaflıklarının ise bunun ötesinde halkla birlikte üreten ve yaratan bir pozisyona geçilmesi olduğunu ifade eden Türker kapılarının bütün devrimci, demokrat ve yurtseverlere açık olduğunu belirtti. Türker tüm halkı devrimci halkçı yerel yönetim anlayışını benimseyen belediyelere sahip çıkmaya çağırdı.  Türken son olarak DHF’ye böyle bir etkinlik düzenlediği için teşekkür etti.

Dersim’den yaşanılır bir dünyanın kapılarını aralıyoruz!

Mazgirt Belediye başkanı Tekin Türker’in konuşmasının ardından sahneye Rapzan Belegat çıktı. Rapzan Belegat rap müziğinde sanat alanında egemenlere karşı bir silah olarak kullanıldığını, söylediği rap müzik ile göstermiş oldu. Rapzan Belagat’ın ardından sahneye çıkan şair Devrim Gür şiirleriyle etkinlikte yerini aldı. Şair Devrim Gür’ün ardından sözü Ovacık Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu aldı.  Ovacık Belediyesi başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu söze kitleyi selamlayarak başladı. Maçoğlu dünya emekçilerinin gelecek düşlerini zenginleştiren Ovacık ve Mazgirt’te daha yaşanılır bir dünya kurmanın kapılarını aralayacak çalışmalar ürettiklerini belirtti. Devrimci ve sosyalist çabada ısrarlı olduklarını belirten Maçoğlu emperyalistlerin Ortadoğu’da yoksul halkları birbirine kırdırdığı, düşman ettiğini ve Dersimin bu halkların güzel yarınları için haykırışı olduğunu söyledi. Maçoğlu konuşmasını etkinlikte emeği geçen ve katılan herkesi selamladıktan sonra sonlandırdı. 

Ovacık Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun konuşmasının ardından sahneye sanatçı Şenol Aktağ çıktı. Şenol Aktağ’ın ezgilerinden sonra DHF temsilcisi söz alarak konuşmasına başladı. DHF temsilcisi Ali Haydar Ben konuşmasında son dönemde DHF üye ve taraftarlarına dönük saldırılara değindi. Ben konuşmasında bu saldırılara daha çok militan mücadele ile karşılık verileceğini ve sokağa çıkılacağını belirtti. Yaşanan saldırılara karşı daha çok örgütlenerek ve mücadele edilerek karşılık verileceğini söyleyen Ben demokratik haklar mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.  Ali Haydar Ben’in konuşmasının ardından sahneye Grup Munzur çıktı. Grup Munzur’un ezgilerin ardından etkinlik sonlandırıldı. Etkinliğe Partizan dergisi temsilcileri, birçok sendika ve devrimci kurum destek verdi.

 

Önceki İçerikAnkara’da ‘hasta tutsaklara özgürlük’ yürüyüşü
Sonraki İçerikDHKC savaşçıları savcıyı rehin aldı (Yenilendi)