Ovacık’ta organik tarım

Ovacık Belediye Başkanı DHF’li Fatih Maçoğlu, organik tarım çalışmalarını başlattıklarını açıkladı

HABER MERKEZİ (29.04.2015) – Ovacık Belediye Başkanı DHF’li Fatih Maçoğlu, Ovacık’ta organik tarım çalışması başlattı. Ulaşım, su ve eğitim hizmetlerindeki halkçı uygulamaların ardından sosyalist belediye, ilçedeki tarımsal üretimde artış için çalışma başlattığını duyurdu.

İlk yıl için toplamda yaklaşık 450 dönümlük arazide organik nohut ve kuru fasulye üretimini hedeflediklerini belirten Maçoğlu, söküm çalışmalarına başladıklarını, kısa bir süre sonra da tohum atacaklarını söyledi.

İlk yıl üretimi belediyenin yapacağını ve toprağını kullandıkları köylü ile çalışan emekçilere paylarını verdikten sonra geri kalanla tohum bankası kuracaklarını belirten Maçoğlu, gelecek yıl üretimi belediyenin öncülüğünde kurulacak kooperatife devredeceklerini söyledi. Belediye olarak bu kooperatife tohum sağlayacaklarını belirten Maçoğlu, “Belediyenin üretimi dışında anlaştığımız köylüler organik patates üretimine başladı” dedi. 

Üretim için Dersim içinden ve dışından birçok kişi ve kurumdan destek aldıklarını belirten Maçoğlu, hem üretim hem hasat hem de satışı ülke çapında dayanışmayla yapacaklarını dile getirdi.

Gelecek yıl tohum bankası kurduktan sonra kooperatif eliyle üretimi ikiye katlamayı hedeflediklerini söyleyen belediye başkanı Maçoğlu, ilçede ürünün paketlenmesi için de tesis kuracaklarını ifade etti.

 

Önceki İçerikMKP’den 1 Mayıs açıklaması!
Sonraki İçerikAnadolu Üniversitesi’nde provokasyon ve polis saldırısı