Özgür Gündem: Bir milim geri adım atmayacağız

Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptıkları için dün tutuklanan Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin için bugün Özgür Gündem gazetesi önünde bir basın açıklaması ve protesto düzenlendi

İSTANBUL (21.06.2016) – Özgür Gündem gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptıkları için dün tutuklanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin için gazete önünde basın açıklaması düzenlendi.

Düzenlenen basın açıklamasına çok sayıda basın örgütü, basın mensubu, sanatçı ve HDP Milletvekili Garo Paylan da katıldın.

Basın açıklamasında yapılan konuşmalarda basın üzerinde, ifade özgürlüğü üzerinde çok ağır baskıların olduğu vurgulandı. Özgür Gündem adına yapılan açıklamada ise, “Ape Musa’nın çocuklarına inanın. Biz netiz omuz omuza olacağız. Bu karanlıktan başka bir şekilde çıkamayacağız. Bir milim geri adım atmayacağız. Ya ele ele yürüyeceğiz ya da birer birer yok edileceğiz” denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Tuncay Olcayto konuşmasında, “İktidar geldiği yeri bilmiyor. Baskılara karşı dayanışma içinde olacağız” dedi. Ahmet Nesin’in eşi ise, “Eşimle gurur duyuyorum o insanların ölmemesi için sesini çıkardı. O meslektaşlarına destek oldu, bu ülkede bir terörist var onu da herkes biliyor” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kamu Emekçileri  Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Adli Tıp Uzmanları Derneği ve HDP İstanbul İl Örgütünden temsilcileri Özgür Gündem gazetesi önünde söz alarak tutuklanan nöbetçi genel yayın yönetmenleri ve gazete ile dayanışma içinde olduklarını açıkladı.

“Bir milim geri adım atmayacağız”

Konuşmaların ardından Özgür Gündem Yazı Müdürü İnan Kızılkaya basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında, “Ezilenlerin, adalet arayanların, işçilerin, kepenk kapatan esnafın, Cumartesi Annelerinin, Terolarda direnenlerin, Miray bebeğin, Taybet ananın, direnenlerin sesi olmaya devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı.

“Bugün yaşadıklarımız 2014 Genel Kurmay’ın çökertme planının sonuçlarıdır. Sadece Özgür Gündem gazetesine değil saraya biat etmeyen herkese saldırıldı” diyen Kızılkaya son olarak; “Ape Musa’nın çocuklarına güvenmeye devam edin. Bir milim geri adım atmayacağız” dedi.

Önceki İçerikSaldırılar nafile! Özgür basın susturulamaz!
Sonraki İçerikZorunluluk ve keyfiyet algısının çatışması olarak din!