Reyhanlı Katliamı’nın duruşması basından gizlendi

11 Mayıs 2013’te Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 53 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılarla ilgili davanın Adana Adliyesi’nde ilk duruşması görülürken, duruşma gününün basından gizlendiği öğrenildi

HABER MERKEZİ (10.02.2014)- 11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 53 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırılarla ilgili açılan davanın ilk duruşması Adana Adliyesi’nde görüldü.

Tutuklu, tutuksuz ve firari toplam 33 sanığın yargılandığı davada, aileler içeriye alınmazken, duruşmada tutuklu sanıklar dinleniyor. Davada pek çok usulün ihlal edilerek duruşmanın basından gizlendiği belirtilirken, adliye görevlilerinin de çevrede soru soranlara “KCK davası görülüyor” şeklinde yanıtlar vererek duruşmaya dair bilgileri gizlediği öğrenildi.

Davanın görüldüğü gizlendi

Katliamda hayatını kaybeden Liseli Genç Umut okuru Oğulcan Tuna’nın avukatı Deniz Özbilgin yaptığı açıklamada, salona geldiklerinde davanın basından gizlendiğini öğrendiklerini, tembihlendiği öğrenilen adliye görevlilerinin içeride “KCK davası görülüyor” ifadeleriyle duruşmanın görüldüğünü gizlediğini aktardı. Katliamda hayatını kaybedenlerin ailelerinin de içeriye alınmadığını açıklayan Özbilgin, doğrudan sanıkların ifadesine başvurularak usulün yok sayıldığını belirtti.

Özbilgin konuşmasına şu ifadelerle devam etti: “Twitter’dan geçtiğim mesajlar üzerine bazı avukat arkadaşlar benimle iletişime geçti. Sonra anladık ki yerel basına duruşma tarihi 12 Şubat olarak bildirilmiş. Kimi basın kuruluşları ve avukat örgütlerine de ‘duruşma 13 Şubat’ta’ diye yanıltıcı bilgi verilmiş.”

‘Aileler içeriye alınmadı’

Özbilgin sanıklara örgütle ilgili herhangi bir soru sorulmadığını belirterek şunları söyledi: “Aileleri içeri almadılar. Avukatların, sanıkların adı yazılmadı. Kimlik tespiti yapılmadı. İddianame okunmadı. Doğrudan ifadeye geçildi. Adanalı avukat arkadaşlar da ‘ilk defa böyle bir şey görüyoruz’ diyorlar. Sanıklara soru sorulmuyor. Örgütle ilgili en ufak bir soru yok. Bomba nerde geldi, para nerden geldi, kim aldı, bunlar sorulmuyor.”

 

Önceki İçerikDersim halkı kazanacak
Sonraki İçerik‘Devrimci-Halkçı Yerel Yönetimler için bu davet bizim’