Saldırılara rağmen halk Cizre’ye yürüyor / Yenilendi

Cizre’deki devlet terörünü protesto etmek için yüzlerce kişi Cizre’ye doğru yola çıktı. Şırnak’ta yolan çıkan halka polis saldırdı. Saldırılara rağmen kitlenin yürüyüşü devam ediyor

HABER MERKEZİ (09.09.2015): Devletin günlerdir Cizre’de uyguladığı abluka ve sivil halka yönelik katliamlarına karşı  HDP’nin çağrısıyla binlerce kişi Cizre’ye  doğru yola çıktı. Cizre’ye gitmek isteyen heyetlerin önü İdil yolu üzerinde polis tarafından engellendi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’li Bakanlar Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan, vekiller ve yüzlerce kişi faşist T.C. devletinin günlerdir abluka altında tuttuğu Cizre’ye doğru yola çıktı. Cizre’ye doğru hareket eden kitlenin önünü İdil Yolu üzerinde kesen polis, yol üzerine barikatlar kurarak kitlenin geçişine izin vermedi.

Şırnak Belediye Eş Başkanı Serhat Kadırhan, polis amirleriyle görüşerek, engellemenin kaldırılmasını istedi. Polis, Şırnak Valiliği’nin Cizre’ye gidilmesi yönünde yasak kararı olduğunu belirterek, izin verilmeyeceğini söyledi.

Engellemeyi tanımayan halk, barikatı aştı. Polis, yaklaşık bir kilometre sonra, yürüyüş yapan halka arkadan TOMA ve akrep tipi zırhlı araçlarla saldırdı. Arazide dağınık halde yürüyen kitleye yoğun bir şekilde gaz bombaları atıldı. Atılan bombalar yangına neden oldu.

Halk, saldırılara rağmen Cizre’ye doğru yürüyüşünü sürdürüyor.

Demirtaş:  Cizre halkını ölüme terk etmeyiz

Cizre halkının direnişine destek vermek ve yaşanan katliamlara dur demek için Diyarbakır’dan yola çıkan ve Midyat çıkışında polis ile askerler tarafından engellenen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve beraberindekiler,  yaya  olarak Cizre’ye doğru yürüyüşe geçti.

Polislerle yapılan görüşmeler sonucunda HDP’lilerin Cizre’ya gitmesine izin verilmedi. Bunun üzerine bir konuşma yapan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, şunları söyledi:

“Düşük başbakanın verdiği karar doğrultusunda Cizre’ye 90 kilometre kala önümüz kesiliyor ve bizim Mardin’den dahi çıkmamıza izin verilmiyor. Oysaki bu düşük başbakanın kararı ile Cizre’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Ama neden biz burada tutuluyoruz. Bakanlarla milletvekilleri ile seçilmişlerle Cizre’ye doğru yola çıkıyoruz. Biz Cizre halkını ölüme terk edemeyiz.”

Açıklamanın  ardından HDP’liler yürüyüşe geçti. Asker ve polis barikatını aştı ve yürüyerek Cizre’ye gidiyorlar.

Yüzlerce kişi “Bijî berxwedan Cizirê” sloganı atarak yürüyüşlerini devam ettiriyor.

 

 

Önceki İçerikSınıflı Toplumun Her Çelişkisi Bir Mücadele Mevzisidir
Sonraki İçerikHapishanelerde baskılar artıyor