‘Sanat geleceği içinde barındıran bir silahtır’ (Foto Haber)

Sarıgazi’de Yüz Fikir Kültür Sanat Derneği’nin açılış etkinliği düzenlenirken, etkinliğe katılım yoğun oldu

İSTANBUL (22.02.2015)- Sarıgazi’de Aksoy Düğün Salonu’nda Yüz Fikir Kültür Sanat Derneği’nin açılış etkinliği düzenlendi.

Açılış konuşmasının ardından ilk olarak Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM)’ne bağlı halk oyunları sahne aldı. Ardından devrim ve komünizm şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

 Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) temsilcisi konuşma yaptı. Yapılan konuşmada, devletin görevi yasaklar koymak olduğunu egemenlerin sınıf çıkarlarını korumak için yasaklar çıkardıklarını vurguladı. Türkiye-Kuzey Kürdistan’da her geçen gün azınlık inançlarına ve uluslara karşı asmilasyon politikaları artarken, katliamlar işçilere, köylülere, öğrencilere ve kadına yönelik gözaltılar, tutuklamalar ve baskılar artmakta olduğunu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Bizler egemen sınıflara ve onların yoz kültürünü, tüketim kültürü üzerine inşa olan sanat anlayışlarına hayır diyor ve kendi sanatımızı kendi alternatif kültürümüzü el ele verip yoksul emekçi varoş semtlerimizden var edeceğimize inanıyor ve bugün bu anlayışımızın somutu olan bugünü ve bu etkinliği kollektif olarak örgütleyerek biraraya gelmiş olmanın mutluluğu ile hepinizi DHF olarak siz yoldaşlarımıza, dostlarımıza ve halkımıza tekrardan yürek dolusu merhaba diyerek halkın sanatçısı halkın savaşçısıdır sözü ile Yılmaz Güney, Hozan, Delila, Halil Dağ gibi nice devrimci sanatın ve yaşamın şahsında selamlıyoruz.”

Devlet yoz kültürü yayarak gençliği sınıf mücadelesinden koparmaya çalışıyor

DHF temsilcisinin konuşmasının ardından  Dersim Ovacık Derneği adına yapılan konuşmada, Emperyalist kapitalist sistemin diğer bir hedefi kitlesinin gençlik olduğunu, yoz kültürü yaygınlaştırarak gençliği sınıf mücadelesinden koparma faaliyeti olduğunu belirterek şu ifadelere yer verildi: “Yüz Fikir Kültür Sanat Derneği’nin, yozlaşmaya karşı, alternatif bir kültür ve sanat anlayışının başta proletarya ve ezilen halklar olmak üzere emekçiler cephesinden, emperyalizme ve faşizme karşı bir duyarlılık ve mücadeleyi taçlandıracağı inançıyla sınıf hareketine dönük yüzümüzle, emekle ortaya çıkardığınz etkinliğinizi selamlıyoruz.”

Düzenlenen etkinlikte MKP dava tutsaklarının mesajı okundu. MKP dava tutsaklarının mesajında şu ifadelere yer verildi: “Tüm devrimci ruhumuzla tutsak partizan her keze bin selam.

Grup Alamor ile Grup Munzur kitleler tarafından beğeniyle karşılandı

Emperyalist-kapitalist sistemin yoz kültürüne alternatif olarak geliştirdiğimiz devrimci sanat anlayışı ile ortaya koyduğumuz halk kitlelerini halk kültürü ile buluşturacak olan ‘Yüz Fikir Kültür Sanat Derneği’ hayata merhaba derken bizler de tutsak olarak çoşkunuzu çoşkumuzla katıp bir kez daha merhaba diyoruz.”

Temel Demirer ise yaptığı konuşmada, devrimci önder Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın başlattığı mücadeleyi ısrarla sürmek gerektiğini, karanlığ karşı her kezin İbrahim, Mahir ve Denizleşme zamanı olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmanın ardından Grup Alamor, Grup Munzur, Şenol Akdağ, Volkan Albuğa ve Rapzan Belagat sahne alarak türkülerini kitleyle paylaştı.

Önceki İçerikEskişehir halkı “İç Güvenliğe” karşı!
Sonraki İçerikVARTİNİK’TEN MERCAN’ A DOĞRU TARİH VE PARTİ BİLİNCİYLE KUŞANARAK İLERLEYELİM!