Sarıgazi’de Abdullah Kalay’a özgürlük istendi

Sarıgazi’de Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden yaşadığı ağır sağlık sorunlarına ve kalbinin yüzde 70 ‘i çalışmamasına karşın tahliye edilmeyen Abdullah Kalay’a özgürlük talebiyle yürüyüş düzenlendi

HABER MERKEZİ (29.09.2013)- Dün gece saat 19.00’da Sarıgazi’de Demokratik Haklar Federasyonu’nun Abdullah Kalay’ın serbest bırakılması talebiyle başlattığı kampanya kapsamında bir yürüyüş gerçekleştirilerek Abdullah Kalay şahsında hasta tutsaklara özgürlük istendi.

Yürüyüş öncesi Vatan İlköğretim Okulu önünde “Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın Abdullah Kalay’a Özgürlük” pankartını açarak kortejler oluşturan DHF üye ve taraftarları ile eyleme destek veren devrimci demokratik kurumlar, sloganlarla Demokrasi Caddesi’nden Sarıgazi Meydanı’na yürüdü.

Kitleselliğiyle dikkat çeken yürüyüşün ardından basın açıklaması okunarak Abdullah Kalay’a özgürlük istendi.

‘Ağır hastalığına karşın tahliye talebi reddedildi’

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Abdullah Kalay, 13 Nisan 2012 tarihinde kalp krizi geçirmiştir. Saatlerce hastaneye götürülmemiş ve adeta ölüme terk edilmiştir. Devrimci tutsakların saatlerce süren eylemi neticesinde Abdullah Kalay, “koma halindeyken” yürütülerek “hastaneye” götürülmüştür. Geç müdahale ve iki buçuk saat sonra hastaneye yetiştirildiği için kalbinde ağır tahribat olmuştur ve kalbinin yüzde 70’i çalışmamaktır. Ağır hastalığından dolayı infazının durdurulmaması, tedavinin dışarıda sürdürülmemesi için devletin infaz kurumlarından biri gibi çalışan Adli Tıp kurumu hasta tutsaklara karşı ideolojik yaklaşmakta ve ölümlerini onaylamaktadır. ‘Nabzı atıyor, kalbi çalışıyor, normaldir’ diye Abdullah Kalay’ın hapishanede hayatını sürdürebileceğine oy birliğiyle karar verilmiştir. Adli Tıp raporları dikkate bile almamıştır. Abdullah Kalay’ın dışarıda tedavisinin devam edilmesine ilişkin talebi reddedilmiştir. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu red kararında (20 Şubat 2013)  (kararı da 2 ay sonra, 25 Nisan 2013) bildirmiştir.”

Basın açıklamasında hapishanelerde tutulan 100’e yakını ölüm sınırında olmak üzere 412 hasta tutsak bulunduğu anlatıldı. Devrimci tutsakların öldürülmesine seyirci kalınmayacağının anlatıldığı basın açıklaması Abdullah Kalay’a özgürlük talebiyle sonlandırıldı.  

Yürüyüş ve basın açıklaması sırasında kitle, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Abdullah Kalay serbest bırakılsın” , “Hasta tutsaklar onurumuzdur” sloganlarını attı.

Önceki İçerik“Sömürüsüz,özgür yaşanılabilir yarınlar hedefimden vazgeçmeyeceğim”
Sonraki İçerikGülsuyu’nda çeteler bir devrimciyi katletti