Sarıgazi’de ‘ajanlaştırma’ dayatması

Demokratik hak mücadelesine dönük “ajanlaştırma” dayatmaları, tehdit ve tacizler bitmek bilmiyor. Son günlerde giderek yoğunlaşan saldırılara bir yenisi İstanbul’un Sarıgazi semtinde yaşandı

HABER MERKEZİ (26.02.2015) – Siyasi polis Demokratik Haklar Federasyonu’na (DHF) dönük saldırılarına devam ediyor. Son iki ay içerisinde siyasi polis 3 kez “ajanlaştırma” dayatmasında bulundu. Son dönemde yaşanan telefon ile tehdit ve tacizler ise giderek yoğunlaşıyor.

Demokratik hak mücadelesine darbe vurmak ve toplumsal muhalefeti sindirmek isteyen siyasi polis, bunun için her yola başvuruyor. DHF’yi terörize ederek baskı atına almaya çalışan siyasi polis, komplo hazırlığını da bu şekilde açıkça ifade etmiş oluyor.

13 Şubat’ta gerçekleştirilecek olan eğitim boykotu için okulda çalışma yapan Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) faaliyetçisi Akın Odabaş 12 Şubat Perşembe günü siyasi polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltı esnasında bulunduğu nezaretten çıkarılan Odabaş, polis tarafından “sohbet edeceğiz” denilerek karakolun yemekhanesine götürüldü. Burada Odabaş’a ismi Ali ve Emre olan polisler “ajanlık” dayatmasında bulundu. Odabaş’ı ajanlaştırmak isteyen polisler ayrıca Odabaş’a bir miktar para teklifinde bulundu. Odabaş teklifleri kabul etmemesine karşın, gözaltından çıktığı günden bu yana siyasi polis tarafından defalarca aranarak taciz edildi. Siyasi polis Odabaş’ı arayarak sürekli olarak görüşme talebinde bulundu. DGH faaliyetçisi Odabaş teklifleri defalarca reddetmesine rağmen polisin tacizi sürdü. Bunun üzerine Odabaş telefonla arayan polislere haklarında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söylemesi üzerine, siyasi polis tehdit ve tacizlerine iki gün ara verdi.

Siyasi polis DHF’lilerin isimlerini vererek tehdit etti

İki günün ardından tekrar aramaya başlayan siyasi polis, bugün de Odabaş’ı üç kez arayarak Üsküdar Sahili’nde görüşmek istediklerini söylediler. Odabaş’ın bu teklifi de reddetmesi üzerine isminin Kenan olduğunu ve Ali ve Emre isimli polislerin arkadaşı olduğunu söyleyen bir kişi, DHF temsilcileri Sinan Candan ve İsa Yalçın ile ‘işlerini hallettikten’ sonra Odabaş’ın peşini bırakacaklarını ifade etti. Israrla aramayı sürdüren polis, yine DHF üyeleri Meriç Yapışkan, Hüseyin Selvi, Savaş Sayır ve Serdal Özmen’le ilgili sohbet etmek istediklerini, ellerinde görüntüler olduğunu bu görüntüleri Odabaş’ın teyit etmesini istediler. Bunun karşılığında ise Odabaş’a para vereceklerini söyleyen polisleri Odabaş bir kez daha geri çevirdi.

Odabaş’ın ısrarla tüm teklifleri geri çevirmesi ve siyasi polise tavır alması karşısında “Seni harcayacağız, başına geleceklerden biz sorumlu değiliz” diyen siyasi polis, Akın Odabaş’ı da tehdit etti.

Tehditler acizleşen polisin korkusudur

Tüm bu “ajanlaştırma” dayatmaları, tehdit ve tacizler, baskılar siyasi polisin ne kadar acizleştiğinin göstergesidir. DHF’ye ve demokratik hak mücadelesine dönük tüm bu saldırılar, polisinin korkusunu bir kez daha açığa çıkarmıştır.

Akın Odabaş’ı defalarca arayarak “ajanlaştırma” dayatmasında bulunan siyasi polisin, her türlü çabası boşa çıkmıştır. Odabaş’ı arayarak dayatmada, tehditte ve tacizde bulunan polisin numarası 0538 645 46 92’dir. DHF üye ve taraftarlarının son dönemde ki kararlı duruşu polisin tüm çabalarını boşa çıkarmıştır.

Önceki İçerikDKH’den Çukurova Bölge Kadın mitingine çağrı
Sonraki İçerikSınıf Teorisi Dergisi Ermeni Soykırımı sempozyumlarına çağırıyor!