Şırnak’ta zulmün fotoğrafı: Kar altında iki genç beden

Şırnak’ta 4 Ocak gecesi öldürülen iki gencin cenazesi günlerdir polis saldırıları ve engellemesi sebebiyle vuruldukları yerden alınamıyor.

HABER MERKEZİ (08.01.2016) – Cizre ve Silopi’deki ablukaya ve asker-polis saldırılarına tepki için günlerdir eylemde olan Şırnak kent merkezinde adı konulmamış bir abluka uygulanıyor.  4 Ocak gecesi Dicle Mahallesi’nde Orman İl Müdürlüğü binasına konuşlandırılan özel harekat polisleri tarafından katledilen 2 gencin cenazesi, o günden bu yana özel harekat polislerinin saldırıları ve engellemeleri yüzünden vuruldukları yerden alınamıyor.  Polis, cenazelerin bulunduğu alanı sürekli ateş altında tutarken kar yağışının devam ettiği kentte 2 gencin bedeni kar altında kaldı.

Halk cenazeleri almak için Dicle Mahallesi’nde nöbet eylemi başlatırken, cenazelere yapılan saygısızlık karşısında Silopi’de katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ın aileleri de 2 gencin cenazesi yerde olduğu müddetçe çocuklarının cenazelerini almayacaklarını açıkladı. Yine, 5 ocak günü Şırnak’ın Bahçelievler Mahallesi’nde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu katledilen 19 yaşındaki Çetin Taşar’ın ailesi de aynı gerekçeyle çocuklarının cenazesini almayacaklarını açıkladı.
Şırnak halkı ise cenazelerini alabilmek için hayatı durdurdu. Kepenklerin kapalı olduğu kentte kontaklar da açılmazken; öğrenciler ise okulları boykot etti. Halk cenazelerin bir an önce verilmesini istiyor. 

DİHA

Önceki İçerikDTK’nın 14 maddelik deklarasyonu üzerine kısa bir değerlendirme
Sonraki İçerikSur’da bir çocuk daha katledildi